 |
 |
|
 |
 |
Innlegg
Nye innlegg
Siste nytt
14.06.10 Vørde forsamling hundeeigarar!
Eg er samd i det ”et obsternasig medlem i avd. Hordaland” skriv.
Det er respektlaust og forbode å krenkje føresegnene ei rekke gonger slik det her har vore gjort.
Slik åtferd er vitlaus og øydeleggjande for heile hundesporten.
Det var heilt klart ei framsyning med store overraskingar eg fekk sjå på NMHK.net , søndag 13 juni 2010.
Ei påminning til dei impliserte partane: Les Geir Berg sine innlegg, ( dei kan også sjåast i original lengre ned på denne same sida), på 123hjemmeside-nyheter og debatt, og vær hjarteleg velkomne til å delta i århundrets snuoperasjon!
Helsing ein sjokkert miniatyrhundeigar frå Vestlandet.
”24.06.09 Kommentar til Borghild Moens siste innlegg på NMHK,s hjemmeside.
Når det gjelder nedlegging av avdelingene prøver BM å forklare det med "dersomatte hvis så fremt i fall og kanskje og trolig ønske." Vi slår det fast en gang til, Dersom det blir flertall for den omstrukturering BM så inderlig ønsker så er avdelingene i nåværende form en saga blott og alle eiendeler går til NKK for senere å bli delt ut i hytt og pine,... kanskje.
Det er synd, da det nettopp er disse avdelingene som driver klubb FOR medlemmene. Treninger, møter, treff og utstillinger er stikkord. Alt dette forsvinner. Det er kanskje en trøst når BM antar og tror at kanskje noen små raser kan gå sammen til en ny klubb og kanskje de ønsker å opprette avdelinger. SVADA.
Hun påstår at avdelinger og rasegrupper får pengestøtte fra HS. Kan BM komme med tall og i så fall hvem som har fått noe?
At driften av klubben ikke er gratis er tydelig nok når vi ser hva enkelte styremedlemmer kan berike seg med.
Avd. Hordaland er fullstendig klar over at vi er en del av NMHK, som alle andre avdelinger og rasegrupper.Det er derfor vi krever et demokrati som fungerer i denne klubben. Vi har alt for lenge hatt HS som tror klubben er deres, at medlemmene er til for HS og ikke omvendt. HS har innført taushetsplikt for alle tillitsvalgte, noe de til fulle har praktisert selv. Hvorfor skal da andre være så mye bedre? BM skriver, sitat " En mangel for respekt overfor andre mennesker og det faktum, at det er lov å jobbe for det man tror på, selv om andre har andre meninger". Sitat slutt. Betyr det at hun er så opptatt av sin egen sak at andres meninger ikke betyr noe? Er det demokrati? Når BM snakker om udemokrati og diktatur bør hun ta skylappene av og vende blikket mot det som er årsaken til alt "bråket", nemlig de siste års HS.
Avd. Hordaland har ikke bestemt noen ting, men vi har en mening om hvilken retning klubben bør bevege seg i, i håp om å få ro og fred igjen. Hvorfor skal vi ha et HS som skal gjøre alt? Vil tro at mye av det de gjør i dag han overtas av avdelinger og rasegrupper, og noe forsvinner?
Som hun skriver selv " det er helt fint å ha ideer og kanskje vil dette være en god ide?" Ja, hvorfor ikke? Og, hvorfor bruker da BM en slik nedlatende tone mot våre ideer?
Hun skriver også "må man diskutere fakta og løsninger". Sant nok, men det har ikke vært mulig de siste årene. Ingen andre enn HS og nå BM slipper til i klubbens organer.Her har HS, og nå BM, kommet med sitt ensidige syn uten at andre får komme til orde. Derfor ble denne hjemmesiden opprettet, og takk for det.
Tll slutt, hvorfor har NKK nå plutselig fått slik interresse for denne klubben?
avd Hordaland Geir Berg”
”23.06.09
Viser til siste orientering fra B. M. på NMHK's hjemmeside vedr. omstrukturering av klubben. Her var mye "tåkesnakk", men det ga et klart svar at om flertallet velger omstrukturering til raseklubber så er avdelingene en saga blott. Alle verdiene som avdelingene ved frivillig og gratis arbeid har opparbeidet seg skal inndras for så å deles ut igjen, men til hvem? Tror virkelig BM at dette er en vei å gå for å skape ro i klubben eller rasene?
Det BM ikke nevner med et ord er at all uroen i klubben de siste årene skyldes hovedstyret og de økonomiske disposisjoner de har foretatt. År etter år er regnskapene underkjent på GF. Årlige medlemspenger i størrelse 7-800.000,- + intekter fra utstillinger har hovedstyret klart å bruke uten at det har kommer en eneste krone ut til rasegrupper eller avdelinger. Vi må ha lov å spøre oss hva pengene har gått til. Vi må ha lov å være kritisk.
Flere ganger er det forsøkt stilt misstillit til styret, men styret har avvist det hver gang under ett eller annet påskudd. Endelig på GF i år falt styret for et stort flertall.
Skal vi ha håp om fred i klubben er det viktig å få inn personer i et nytt styre som er villig til å gjøre noe med strukturen i klubben. Avd. Hordaland har i flere år prøvd å få gehør for en ny styreform med Representantskap som øverste organ. Kanskje tiden er moden for en mer løs struktur med mer selvstendige avdelinger og rasegrupper med et felles fora og en komite som kun tar seg av felles saker. F. eks. fordeling av utstillinger. Et kostbart hovedstyre har vi ikke bruk for. Medlemsavgiften kan fordeles til raseklubbene og avdelingene for eks. 50/50 ut i fra at et medlem både hører til i en rase og i en avdeling. En gang i året kan det være felles samling for å trekke opp linjer det skal jobbes etter i felles saker.
Kanskje B. M. kunne skrevet litt om dette alternativet også, på hjemmesiden?
I stedet for at BM på diktators vis kjører sitt ensidige løp og truer med NKK, bør klubben selv få sjangsen til å forme sin fremtid.
Geir Berg
15
år som leder i avd Hordaland”
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 11.06.10
Si meg, e det ikkje nokken av de som liksom skal være i styre og stell så vet ka lover og regler e for nokke??
No har vi her i Hordaland levd me en leder så ikkje har gjort en dr…. og vi har sotte her å ventet på at nokke sku skje. M.a.o. at han iallfall skulle rote seg te å ta sin hatt å gå for godt.
Så kommer det istedenfor fordundre meg inn it interimstyre, av alle ting valgt av hovedstyre, og kem e de som er satt opp?? Jo i første rekke troner han som ikkje har gjort jobben sin på snart itt år!!!! Slå den dokker! Først får han sparken av hovedstyre og så blir han innsatt igjen! Hei kor det går!
De derre i hovedstyret, som ikkje e lovlig valgt, har no valgt itt interimstyre som heller ikkje e lovlig valgt. Alle spilleregler er brutt igjen, men kan en stakkar vente nokke a’nt?
Eg lurer på koffer vi medlemmer ska ha stemmerett og sånn, eg mener det er liksom ikkje nokken vits i det, for hovedstyre bestemmer jo alt likevel? Ja, nokken stygge tonger vil ha det til at det er gubben til leder som er den egentlige lederen, og at han e så ”flink” at han klarer alt sjøl, helt aleine!
Om det er rett eller gale ikkje så nøie, bare ting blir gjort sånn at alt blir te beste for de sjøl. Flertallet av medlemmene bryr seg katta, så de kan herse på nett så de vil, og det gjør de til gangs!!
Eg venter i spenning på neste trekk……..kanhende blir det en utrensking a obsternasige medlemmer??
Hilsen et obsternasig medlem i avd. Hordaland
------------------------------------------------------------------------------------------------- 25.05.10
Vi ser at Seniorrådgiveren i NKK ønsker god pinse og antar at det er myntet på oss fire som mottok eksklusjonen vår 21.april. Så fryktelige som vi har vært for NKK, syntes hun tydeligvis at det var på sin plass med et ekstra spark.
Ikke nok med dette, men ”styret” i NMHK visste, og gikk offentlig ut med sladder om hvor mange år vi fikk, allerede for flere uker siden. Ifølge den samme seniorrådgiveren var ikke Apellutvalget ferdig med behandlingen, og selvfølgelig skulle vi være de første til å få vite resultatet. Vi ser jo nå at dette var avgjort på forhånd.
NMHK legger også ut på sin hjemmeside eksklusjonen med fulle navn (personvern?)
Det forteller om mentaliteten innen denne organisasjonen.
Disiplinærkomiteen og Apellutvalget er tydeligvis bare en stor vits, og kun marionetter for hovedstyret i NKK. Vi har i skriftlig form at DK ikke kan gå imot det HS bestemmer, så hva er da vitsen med disse utvalgene??
Vel, vel, nå er vi i alle fall ekskludert fra ”det gode selskap”, enn så lenge.
Vi har kjempet i flere år mot et styre i NMHK, hvor økonomiske misligheter og suspendering av folk som påpekte dette, grove brudd på lover og regler, forakt for medlemmene m.m. har florert. Vi har flere ganger henvendt oss til NKK for å få hjelp, men de har hver gang bare toet sine hender og sagt at de ikke kunne blande seg inn, for NMHK var en egen juridisk enhet.
Så opplever vi at det kommer inn en hundedommer i et interimstyre, og plutselig kan NKK blande seg inn likevel. Og det har de sannelig gjort tilgangs! Hele NMHK er rasert, og man sitter atter igjen med et enerådende hovedstyre.
De har ikke engang klart å gjøre ferdig utstillingsregnskapene fra i fjor, annet enn at de skylder på og navngir en helt uskyldig person, nemlig Ragnhild Kilde, som ansvarlig for dette. Hvor i all verden tar dere dette fra?? Den samme hundedommeren stoppet tilgangen til inntektene fra rasespesialen i juni-09, så spør henne hvor pengene har tatt veien.
Og hva med vedtaket som ble gjort på GF-08?? Det ble vedtatt at det skulle arbeides for en omlegging evt. til Representantskap, men det passer vel tydeligvis ikke?
Det florerer også noen rykter om at vi har stjålet penger, visstnok penger som de rasene som gikk ut skulle få. Det har da aldri skjedd at en rase som vil ut av NMHK har fått penger med seg, men det er riktig nok at denne hundedommeren som så varmt ble støttet av NKK, lovet at de rasene som gikk ut skulle få penger med seg, så igjen får dere henvende dere til henne og spørre hvor de ble av. Det var jo også denne gangen hennes egenrådige lovnad, og som ikke de andre i interimsstyret visste noe om.
Vi vet hvem som har satt ut disse ryktene, og det at de har så nær tilknytning til det nye ”styret” gjør det hele mye verre. Vi må nå sammen med vår advokat vurdere en politianmeldelse.
Når det gjelder de pengene som Ragnhild Kilde som kasserer rådde over, er de til orientering satt inn på en sperret konto som hun ikke har tilgang til, i påvente av et lovlig styre i NMHK.
Styret som sitter der i dag innehar ikke denne kompetansen, og det ville vært ulovlig for oss å overlevere pengene til dem.
Regnskapene for 2008 er innlevert til skattemyndighetene. De er på forhånd gjennomgått av en ekstern revisor, og det er funnet til dels grove misligheter.
Så gjenstår bare èn ting å si; vi finner oss selvfølgelig ikke i den behandlingen vi har fått, det neste blir rettslige skritt, rettet mot NKK.
Det eneste vi ønsket var å gjøre en jobb for NMHK, både for å få orden på det økonomiske og organisasjonsmessig, noe som også medlemmene ønsket. Dessverre ønsket ikke NKK det samme.
Eva McQuiston, Ragnhild Kilde, Berit Vinsjevik og Arne Holt
------------------------------------------------------------------------------------- Nedenfor her kan dere lese om hvordan NMHK og NKK opererer. Skremmende er det rett og slett.
-- -------- ------- -------- --------
23.05.10 Beskjeden er sendt fra en person med e-postadressen: E-post: dahle@nkk.no
Her er beskjeden:
(Dette er klippet fra NMHKs Hjemmeside ) Sist oppdatert: 23. mai 2010 Oppdatert Forsiden og linker.
Resultater og bilder fra utstillinger finnes under har du sett. Bilder fra Letohallen i år finnes også her.
| | |
STYRET INFORMERER Vil med dette informere om at følgende personer er ekskludert som medlemmer i Norsk Kennel Klubb, og således slettet som medlem i NMHK. Vedtaket var enstemmig. Eva McQuiston - ekskludert i 5 år Ragnhild Kilde - ekskludert i 5 år Arne Holt - ekskludert i 3 år Berit Vinsjevik - ekskludert i 3 år Ovenfornevnte kan ei heller inneha tillitsverv som følge av vedtaket. 23.05.10 --------------------------------------------------------------------
Vi stusset over at Inger Dale, som er NKKs ansikt utad, ønsket oss på 123-siden god pinse. Vi lurte på hva vi hadde gjort for å fortjene en så hyggelig hilsen. Sammenhengen forsto vi jo da vi leste NMHKs hjemmeside med offentliggjørelsen av eksklusjonen av disse personene som ble valgt med stort flertall av NMHKs medlemmer 15.aug.-09, og gikk i bresjen for å få et anstendig NMHK på beina. De blir altså nå brettet ut på førstesiden, med fullt navn og det hele. Nå er det jo slik at offentliggjøring av navn ikke blir lagt ut på nettet, men blir i protokollene erstattet med XXX. Slike sperrer har tydeligvis ikke det såkalte nye ”styret”, de riktig koser seg over noe de ser på som en seier, og godt hjulpet av Inger Dahle, ser det ut for! Ondskapsfullt?? I alle fall er det lenge siden 123-siden fikk innlegg som fortalte at disse ville bli ekskludert for de oppgitte år, så det er helt klart at kameraderiet fungerer innen NKK og NMHK. Hvordan skulle de ellers vite det?? De samme personene er det som har sendt inn alle søppelmailene som vi ikke har villet sette inn, og det har vært en hard nøtt å svelge for dem. Respekten for både NKK og NMHK er for oss, totalt fraværende. No Name
| | |
--------------------------------------------------------------------
|
----------------------------------------------------------------
Det er kommet et innlegg til oss fra info@nmhk.net. som personen/personene bak denne mailadressen vil ha inn på infominiatyrsiden. Dette er en mailadresse som tilhører NMHK 4.okt styret, men innlegget er ikke underskrevet.Brevet inneholder informasjon som, dersom den er riktig, er av en slik karakter at den er taushetsbelagt, og vil ikke bli lagt ut av oss. Brevet er så graverende at det blir oversendt til Disiplinærkomiteen i NKK. No name Se forøvrig debattsiden
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Under følger et eksempel på hva HS kan få seg til.
Dette er hva man kan lese på NMHK's hjemmeside:
Det som er skrevet med liten skrift er fra styret, tykk skrift er anmerkninger satt inn av oss. INFORMASJON TIL MEDLEMMENE Som de fleste kjenner til har NMHK vært gjennom en rettssak som følge av vedtak om suspensjon/eksklusjon av noen medlemmer. Alle vedtakene ble kjent gyldige i Oslo Tingrett, men dommen ble anket videre til Borgarting lagmannsrett som i juni i år avsa ny dom. Lagmannsretten konkluderte med at vedtakene var ugyldige.
Lagmannsrettens begrunnelse var at det forelå feil ved saksbehandlingen når vedtakene ble fattet, hovedsakelig fordi de parter vedtakene gjaldt, ikke ble varslet og fikk anledning til å uttale seg på forhånd. Saksbehandlingsreglene er ulovfestet, og heller ikke særlig regulert i våre vedtekter. Sakset fra domsavsigelsen: Lagmannretten vil videre bemerke at det kan argumenteres med at det nettopp var disse medlemmene (de suspenderte/ekskluderte)som opptrådte slik at klubbens anseelse og formål ble fremmet. Etter lagmannsrettens syn virker det ikke umiddelbart tillitvekkende at også det nye styret etter generalforsamlingen i 2006 besto av medlemmer som det med rette var reist kritikk mot når det gjaldt økonomihåndtering. Det vises til det som er referert ovenfor fra styreprotokollene og til at flere av styremedlemmene i løpet at 2005 valgte å fratre nettopp på grunn av manglende økonomisk styring.
Avgjørelsen fra Borgarting lagmannsrett gikk etter styrets syn også langt i å vurdere om det var grunnlag for å fatte vedtakene, noe domstolen i utgangspunktet ikke skal overprøve. Sakset fra dommen: Domstolene kan videre prøve om det foreligger myndighetsmisbruk. I foreningsretten vil det hovedsakelig være tilsidesettelse av medlemmenes avtalebaserte rettigheter som kan gi grunnlag for å karakterisere en praksis som myndighetsmisbruk. Også i foreningssammenheng må myndighetsutøvelse være saklig motivert og ikke føre til klart urimelige resultater. Vedtak må heller ikke innebære brudd på likhetsprinsippet. OG: .......Etter dette finner lagmannsretten at de minstekrav til saksbehandling som må kreves før det treffes vedtak om eksklusjon eller suspensjon ikke er overholdt. Vedtakene må etter dette kjennes ugyldige.
I den forbindelse konsentrerte retten seg kun om ett forhold, nemlig fremsatte beskyldninger om rot i de økonomiske forhold. Alt det øvrige fakta i saken ble ikke vurdert. Av den grunn, og ikke minst siden dommen etter styrets oppfatning vil kunne få vidtrekkende konsekvenser for både vår, og andre hundeklubber, ble det fattet avgjørelse om å anke saken inn for Norges Høyesterett. Den 19. august fattet ankeutvalget i Høyesterett en beslutning om ikke å slippe anken inn til behandling i Høyesterett. Dette begrunnes i at saken som sak ikke anses for å være av så stor viktighet som kreves for at den skal behandles i landets øverste domstol. Fra dommen: Saken har ikke budt på tvil, verken av faktisk eller rettslig art. ANM. : Det ble fra HS's side sendt ut en forespørsel til alle avdelingene om deres syn på å anke til høyesterett. Samtlige avdelinger sa nei. På tross av avdelingenes vilje, valgte HS å anke, og påførte medlemmene ytterligere ca kr. 100.000,- i merutgifter. Å påstå at saken skulle ha vidtrekkende konsekvenser for andre klubber sees på som en unnskyldning for egenrådigheten til HS og er uten rot i virkeligheten. Konsekvensen av ankeutvalgets beslutning er at dommen fra Borgarting lagmannsrett nå er rettskraftig. Dette betyr at de vedtakene som ble fattet er kjent ugyldige, og de angjeldende medlemmer må tas inn igjen som medlemmer. Styret i NMHK vil forholde seg til og respektere avgjørelsen. Av hensyn til klubben, med kunnskap om alle mailer som sendes rundt, all informasjon som legges ut på enkelte hjemmesider og all ”snakk” i og rundt klubben, presiseres at dommen er avgjort på et konkret grunnlag og hovedbegrunnelsen for ugyldighet er altså at det forlå feil ved saksbehandlingen. Dommen kan derfor ikke tas til inntekt for at verken et styre, styremedlemmer eller enkelt medlemmer er ”fritt vilt”, eller at man ukritisk kan fremsette beskyldninger mot andre. Dommen innebærer heller ikke at et styre ikke har mulighet til å fatte lignende vedtak, dersom styret finner at et/flere medlemmer har opptrådt på en slik måte at en reaksjon er nødvendig. Dette gjelder for både vår og andre hundeklubber. ANM.: På tross av av HS har kjørt økonomien i grøften, tapt rettsaken så det suser etter, det er fastslått i retten at det var de suspenderte/ekskluderte som gjorde det rette, underslag av medlemmenes penger m.m., tillater de seg her å true med: bare pass dere, vi kan gjøre det flere ganger! Hva HS mener med ukritisk kan jo enhver tenke seg når så mange ble suspendert/ekskludert for å varsle om økonomisk rot! Vi håper alle vil respektere dette, og at alle nå kan se fremover og forsøke å arbeide for klubben vår. Styret
ANM. Respekten for dette hovedstyret er så totalt fraværende som det overhodet kan bli, og det vil aldri bli ro i klubben før samtlige stiller sine plasser til disposisjon.
Vi vil gjerne ha dine kommentarer/innlegg. Du må gjerne skrive i Gjesteboken, men innlegg med sjkane vil ikke bli godtatt. Saklig og dokumentert setter vi stor pris på.
|
|
----------------------------------------------------------------------------------------
10.05.10 E-post: SIV@BLUEZONE.NO
Her er beskjeden:
KRÅKENE BLEI STILLE ETTER 5 OG 3 ÅR, HE HE.
|
SVAR: Denne hyggelige beskjedene mottok vi i dag, enten fra èn i det såkalte nye styret, eller èn som står dette nært. Det er helt i stil med hva man kan forvente av disse personene, og vi kan forsikre om at denn typen "seriøse" innlegg har det vært en del av, samt at de har vært rasende fordi vi ikke har villet sette dette amøbestoffet inn på siden. "Styret" kan fraskrive seg ansvaret for dette innlegget til de blir blå i fjeset, men vi vet at om det ikke stemmer at det er dem, må det være noen i NKK, og det blir dog for usannsynlig. Men ta likevel ikke gledene på forskudd, hovmod står for fall vet du. No Name ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 14.03 Styreleder i NKKs HS er jo riktig en skøyer, flott å få litt vitser inn i Hundesports lederspalter!
Hva det siktes til? Jo, hør bare her:
”Selvstendig rettssubjekt.
Alle klubber og forbund er nok ikke klar over at de er selvstendige enheter med de rettigheter og plikter det medfører. Målet med omorganiseringen var å flytte makten og beslutningene dit de hører hjemme- på grasrota. Det innebærer at de lokale styrene må overholde vedtektene og ikke minst være objektive i sin saksbehandling”
Dette sier han etter at NKK, i samarbeid med sin hundedommerkollega har rasert NMHK, uten hensyn til lover, men tramper, nær sagt ”over lik” for å få det som de vil. Det går over min forstand hvordan disse menneskene kan få seg til dette hykleriet, mer og mindre alle sammen er hundedommere, og sitter der og beskytter hverandre. Jammen litt å være stolt over! NKK er så stor at administrasjonen skulle bestått av profesjonelle folk, uten tilknytning til hundemiljøet.
Så kommer neste farse, innkalling til GF, av et styre som heller ikke er et lovlig styre. De beklager at de ikke kan gjennomgå regnskapet fordi NKK til tross for flere purringer ikke har fått regnskapet fra styret som ble valgt 15.august!
Hva i all verden skal NKK med dèt regnskapet?? Og siden heller ikke 4.okt.styret er et lovlig styre, hvorfor skal de ha det?? De vedtok jo på sin ”EGF” at regnskapet ikke var så viktig, men vil heller begynne på nytt igjen. Blås i økonomiske misligheter, det er det jo tradisjon for i NMHK. Leder i HS anbefaler styrene å tegne en styreforsikring, for styrene er jo ansvarlig for de beslutningene som tas. Dvs., erfaringene sier jo at NKK selvfølgelig må være enig, til gjengjeld er alt mulig da. Jeg ser for meg en rekke saker i rettsystemet i årene som kommer, for her er det duket for farlige saker for styrene i den enkelte klubb. Nåde det styret som kommer på kant med NKK.
Fremdeles sitter det folk i komiteer som det var vedtak på GF-09 skulle fjernes fra sine verv. Jojo mennsann, det lover godt!
To avdelinger ligger nede og avd. Hordaland ser ut til å ”skjelve i buksene” for derfra har vi ennå ikke mottatt innkalling til årsmøte til tross for at det etter NMHKs lover skulle vært avholdt for lengst. Ikke har vi fått minibrev om noe informasjon og ikke har de satt i gang miljøtrening, så det er vel ikke mye igjen av denne avdelingen heller.
Hilsen en som er lei all råttenskapen.
------------------------------------------------------------------------------------------ 27.02.10
Var inne på nmhk.net der står det å lese at info@nmhk.net er fiktiv adresse.
Dette stemmer ikke, den er fullt oppegående og nmhk.net er den eneste som kan bruke den.
Det er ganske drøyt å tro at de ikke blir gjennomskuet,det finnes datakunskaper blant medlemmene.
Ser forøvrig at det er en som er veldig opptatt av at man skal oppgi navn,,jeg er mer opptatt av meninger.
Ikke lenger medlem.
Siste nytt
18.02.10
En opprydding må til!
Jeg er ikke redd for å si det jeg mener under fullt navn, noe jeg synes er en selvfølge i et demokratisk land som Norge. Jeg støtter hundre prosent den enkeltes rett til å praktisere ytringsfriheten vi har her i landet, og det er derfor både synd og skremmende at vi er kommet dit hen i 2010 at flere faktisk velger bort å stå åpent fram med sine meninger i forhold til NKK og NMHK. Usikkerheten om hvilke konsekvenser det kan gi for den enkeltes privatliv, har helt tydelig hatt innvirkning på engasjementet i denne saken.
NKK sin opptreden i forhold til det som har skjedd i NMHK siden april 2009, sender oss medlemmene et kaldt gufs fra regimer som har alt annet enn demokrati og ytringsfrihet! Jeg får assosiasjoner til steder der opposisjonelle kastes i fengsel...de som står for det lovlydige i denne saken, blir fratatt friheten til å arbeide for at lover og regler skal følges. DET er virkelig skremmende!
Med medlemmer her snakker jeg om flertallet som fikk NMHK sin "reform" tredd ned over hodet sommeren 2009 pr. post, og vi medlemmene ble fratatt alle rettigheter til å påvirke lovlig det som videre skjedde. Kursen var allerede staket ut, en handlingsplan som var satt i gang for å hindre at tidligere lovbrudd innen NMHK ikke skulle oppdages. Det ble godt kamuflert under mottoet "vi jobber kun for rasenes beste og vi vil jobbe med hund, ikke splitte klubben".
Uforståelig var det derfor for folk flest da tilbudet kom i posten til alle NMHK sine raser om å få bryte ut av klubben, ved å oppheve alle dertil gjeldende lover og regler. Dessverre ble agnet fra NKK om lettvinn og ulovlig dannelse av egne klubber begjærlig slukt av noen få medlemmer innen enkelte raser, og dette ga NKK sine representanter og NMHK representert ved Borghild Moen, alibi til å fortsette sin handlingsplan.
NKK har med sine brudd på egne lover i denne saken, og i sin behandling av det enkelte medlem, gått langt over streken for hva som kan tillates innen en så stor interesseorganisasjon, og de har i tillegg monopol på denne type tilbud til oss forbrukere med hund som hobby. Det innebærer at de har et stort ansvar overfor oss medlemmer, og de er Hunde-Norge sitt ansikt utad, noe som gjør at vi har lov til å stille krav til NKK som organisasjon. Minstekravet burde være at lover og regler følges, og at medlemmene behandles på en skikkelig og korrekt måte.
Jeg håper at ikke siste ordet er sagt i denne saken, og at NKK selv ser at en intern opprydding er nødvendig. Vi må kunne kreve at vår hovedorganisasjon ikke godtar brudd på de lovene som de pålegger det enkelte medlem å følge, og da må det inn medlemmer i de ledende organ i NKK som kan forvalte dette for oss på en forsvarlig måte.
Jeg imøteser dette året 2010 med håp og et stort ønske om et NKK det kan stå respekt av, og i disse OL-tider, så passer det vel å si, at vi får et "renere" Hunde-Norge der det behøves.
Hilsen Ingeborg Stakseng, 5785 Vøringsfoss.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17.02.10
Hehe, like tøff, men bare no name. Men trenger ikke skrive under, for det skinner igjennom hvem som skriver. Og ikke noe mere nytt enn det som har kommi ut her det siste året, men har vel ikke mer å komme med. Men, rettferdigheten seirer til slutt. Hilsen medlem av et NMHK i framgang, Arnfinn.
SVAR:
Det skal vel ikke så store fantasien til for å forstå hvorfor man ikke vil stå frem, men enkelte har jo litt tungt for det. Alle er jo skremt til taushet!
Mer nytt? Du har jo tydeligvis ikke fått med deg noe av det som har foregått likevel, så begynner du å sette deg inn i sakene, blir vel alt nytt for deg.
Vi er derimot sjokkert over at du i fullt alvor mener at underslag, økonomiske misligheter, tilsidesetting av lover og regler er din oppfatning av rettferdigheten seirer til slutt!
Da må vi spørre; NMHK i fremgang?? For hvem??
No name
----------------------------------------------------------------------------------------------
svar til innlegg under: 15.02.10 -2-
Dessverre må vi være enige i èn ting; NMHK er nok sikkert i ferd med å gå i oppløsning, men heng hatten der den hører hjemme, nemlig hos BM/NKK og majoriteten av medlemmenes likegyldighet. Medlemmene sitter stilltiende og aksepterer det som NKK sier, uansett hvor galt det er. De kan med andre ord takke seg selv for at klubben er nær enden. Hvem orker å gå inn i et nytt styre i NMHK?
Lik Arnfinn engasjerer det seg folk som ikke bryr seg om at lover og regler blir fulgt. De mener tydeligvis at det er den sterkestes rett som bestemmer, i dette tilfelle NKK. Et slikt styre ble NMHK endelig, i fjor og etter en lang kamp, blitt kvitt, bare for å få et nytt av samme slaget?
At NKK sier at de ikke kan blande seg inn fordi NMHK er en egen juridisk enhet, er som vi har sett, bare et spill for galleriet.
At ikke andre hundeklubber begynner å få betenkeligheter er merkelig. Håper inderlig at de ikke havner opp i noe lignende, for det kan se ut som at NKK har bukten og begge endene, og gjør som de vil.
Lover og regler er også bare en vits, for NKK og de som blir støttet av dem, er unntatt disse plagsomme paragrafene, de gjelder bare for alle andre. Se bare hvordan de lot 9 raser gå ut, stikk imot reglene. På toppen av det hele på en XGF, dette skal etter lovene bare kunne skje på en ordinær GF, og med ¾ flertall. Kanskje du skal begynne med å lese lovene???
Lekestyre som Arnfinn kaller 15.8 styret er det vel snarere 4.okt. styret som er, men han har vel ikke tatt seg bryet ved å sette seg inn såpass i lovene at han vet hva han snakker om, ellers hadde han vel visst at uansett er det styret ulovlig. Uansett hvor mye han ønsker og drømmer om at det var lovlig!
Hva 4.okt. styret holder på med aner vi faktisk ikke, vi hører jo knapt fra dem, langt mindre om planene deres, men kanskje Arnfinn er førstehåndsorientert?
Det er jo svært synd at NMHK ser ut til å gå i oppløsning pga.at noen ikke forstår at lovene må overholdes.
I dette tilfellet har NKK blandet seg inn i NMHK noe de etter lovene ikke har rett til.
Dette vil også ha stor betydning for alle tilsluttede hundeklubber i NKK.
Når NKK ikke liker det styret som blir valgt går de bare inn å sier at de ikke er lovlig valgt.
Dette sitter medlemmene stilletiende å aksepterer,selv om tilsluttningsavtalen sier NKK ikke kan blande seg inn.
Enten er styret 15/8 lovlig ellers har ikke NMHK noe styre, 4.okt styret er i alle fall ulovlig, og dette er det medlemmene burde forholde seg til.
No Name
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 15.02.10 -1-
Jaggu er den som legger ut innlegg på denna siden tøffe, som signerer med no name!! Nå må jo detta lekestyre som lekte de ble valgt i bergen aug. i fjor forstå de er ferdig!!! Nå har de snart ødelagt alt i miniatyrhunde norge! Synd noen få ødelegger alt. Men flott å få med seg at styre i NMHK jobber for det vi skal jobbe for, nemlig hund, og ikke bare tenke på seg sjøl, og ødelegge for alle andre. Stå på NMHK styre, og for de få, kanskje 5-10 stykker kan jeg tenke meg, som støtter "bergenstyre", så er det styre som ble valgt 4 okt. på Hamar som er styre i NMHK. Hilsen medlem Arnfinn N.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12.02.10 hvem står på valg i år?
Svar: Godt spørsmål, men vi vet ikke. Du får spørre det styret som NKK støtter om de vet noe?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 27.12.09
Verden vil bedras ?
Det er NMHKs medlemmer som bedras, de sitter å venter at andre skal rydde i egen klubb.
De sitter å godtar trusler og sjikane fra” 4/10” et styre som uansett er ulovlig?
Det skrytes uhemmet over antallet medlemmer som møtte på EOGF 4/10 hele 125 stk.
I følge mine utregninger blir det 12,5 medlemmer per rase som ville melde seg ut av NMHK.
Dessuten var det allerede valgt et styre 15/8 Nkk sier de ikke kan forholde seg til dette styret?
På hvilket grunnlag? Er det fordi de ikke liker personene som ble valgt?
Behøver ikke Nkk forholde seg til lovverket?
Dersom jeg ikke liker noen i Nkk er de derfor ikke lovlig valgt? Har heller ikke noe grunnlag for å like eller misslike dem.
Ryktene går nå om at NKK truer styret med eksklusjon dersom de ikke trekker seg?
På vilket grunnlag, er det ulovlig å stille til valg i nmhk?
Eller er det hemmelige lister over medlemmer som NKK ikke vil samarbeide med?
Det finnes ikke noe grunnlag for å underkjenne EOGF 15/8!
Og det finnes ikke noe grunnlag for å godkjenne EOGF 4/10!
Dette burde være noe for VG,Dagbladet!
Hilsen en som ikke har betalt kontigenten for 2010
----------------------------------------------------------------------------------------- VERDEN VIL BEDRAS
NKK lærer samarbeidende klubber til å begå ulovligheter.
Enkelte ledere i avdelingene i NMHK tror at NKK er over lover og regler.
Denne oppfatningen bør de snart får øynene opp for ikke er riktig.
NKK har ikke lov å blande seg inn slik jeg har lest lovene. Norsk Miniatyrhundklubb har egne
lover og er en selvstendig klubb.
Enkelte avdelinger i minatyrhundklubben føler seg presset av NKK til støtte BM - styret
(valgt 4.oktober) i den tro at det som NKK sier er riktig. NKK har altså ikkerett.
Hvis disse avdelingslederne går inn og leser NMHK lover og regler så finner de ut det.
NKK driver maktmisbruk sammen med 4.oktober styret og truer med samarbeidsavtaler hvis ikke de
får forsette å styre. Leder av interimstyret bestemte på xgf 1 juli at møtet skulle avlyses. NKK samtykket.
På hvilket grunnlag kunne hun gjøre det. Maktmisbruk igjen.
Det styret som ble valgt 15.august hadde jo også blitt valgt 1.juli, men det passet kansje ikke leder av interimstyret og
da avlyste hun altså møtet med støtte fra NKK.
Hvordan kan en person bestemme at xgf 1 juli skal avlyses. Det har hun ingen rett til .
I tillegg driver NKK kurs i organisasjon. Hvordan kan de det når de ikke etterlever sine og samarbeidende
Klubbers lover og regler.?
Det verste er at kronprins Haakon ikke vet hvilket regime han er med på å være høyeste beskytter av.
VERDEN VIL BEDRAS.
Medlem fra Haugesund
-------------------------------------------------------------------------------------- 12.11.09 Er det slutt på informasjonen på denne siden også nå? Hva skjer? Jeg har hørt at det andre styre ikke har støtte fra alle avdelinger og raser, sånn som de sier. Er det sant? Vi har jo sett at hun lederen der i det andre styre har sagt masse rart som ikke er riktig. Lurer hun medlemmene denne gangen også? Kan vi få se beviser på støtten? De kan jo sette det inn på hjemmesiden.Den blir jo ikke oppdatert enda vi skulle få det så flott nå med det nye styre? Hilsen Utålmodig
------------------------------------------------------------------------ 20.10.09 Hovedstyremøte 13.08.09 i NKK behandlet bl.a.
Tommy Engh møtte for å presentere sak 135 og 147.
HS leder informerte inledningsvis om følgende saker:
1) Status i Norsk Miniatyrhund Klubb:
En avstemming blant klubbens medlemmer gir holdepunkter for at det kommer til
å dannes raseklubber som arvtakere til NMHK.
Dette kan hvem som helst gå inn å lese på NKKs web-side; hovedstyre; styreprotokoller.
For å være arvtager til noe som helst, betinger det at ”vedkommende” er død. Ergo; NMHK er død, eller i det minste døden noksånær!! Er det fremdeles noen blåøyde individer igjen etter denne lesning som tror på fortsatt drift for NMHK med avdelinger og rasegrupper, med BM & Co i ledelsen og med støtte fra NKK, er det bare å fastslå: det finnes ikke håp for dem. De ser, men ser ikke, de hører, men hører ikke. Mer er det ikke å si om den saken. Dette har vi advart mot i lang tid, men dessverre har skylappene vært i største laget for mange.
Så……kjære medlemmer, det kan se ut til, at ved BMs hjelp, er NMHK nærmere sin endelikt enn noen før henne har klart. Sov søtt videre!
No Name
-------------------------------------------------------------------------------------------- 16.10.09 En ting er jeg 100% sikker på og det er at styret valgt på en ulovlig innkalt EOGF 04.10.09 Ikke er NMHKs lovlige styre. Noen mener tydeligvis at desto flere lover man bryter jo bedre er det. Lover og regler er laget for å overholdes, er man ikke enig i dem, må man på et demokratisk vis forsøke å få dem endret. Dersom man setter alle lover til side, kalles det anarki. Tiden er inne for å rydde opp i denne klubben, en gang for alle. Bare på den måten kan det bli ro. ---------------------------------------------------------------------------- 16.10.09
Jøss, legger dere ut ting som ikke går deres vei også, dere som sitter å styrer denna siden? Har prøvd, som mange andre sikkert, å skrive inn innlegg her, med det blir jo "silet" ut, og kommer ikke med. Bra det kommer fram at det faktisk er flertall som mener at styre som ble valgt den 4 okt. d.å er det eneste riktige styre. La oss nå jobbe for hund, og ikke bare sitte å krangle og bråke med hverandre. La oss alle innrømme at det er gjort feil på alle kanter og legge oss flate, og jobbe sammen for det som er viktig, nemlig hundene våres. Det veit jeg at styre vil, det riktige styre. Ellers ender det med at NKK bryter samarbeidet med oss, og hva har vi da?? Ingenting. VI MÅ BEGYNNE Å TENKE I RIKTIG BANE. Hilsen Arnfinn Nystuen
------------------------------------------------------------------------------------------
16.10.09
Viser til det som står på forsiden på denne siden, alt som kommer fra advokater er ikke riktig, de gjør det som klienten vil. Her bruker begge sider masse penger på tull og tøys. Nå må det ta slutt og la det lovlige valgte styre fra 4 okt. d.å ta seg av klubben. Teller på knappene vedr. utmelding av dette supperåde som dere har laget!!
--------------------------------------------------------------------------------------- 10.10.09 ENDELIG PÅ VEI TIL EN KLUBB Å VÆRE STOLT AV!
Ja, nå er jeg svært optimistisk! Jeg har vært inne på NMHK sin hjemmeside www.nmhk.no og lest. Endelig ser det ut til at ødeleggelsen av klubben vår skal få en slutt! Jeg håper nå "liksom-styret" fra Hamar-parodien kjenner sin besøkelsestid og tar sine hatter og går, mens de ennå har ørlite selvrespekt i behold! Det har blitt tynnere i rekkene av fotsoldater, det kan jeg se på de som er med i "liksom-styret", det er noen der som jeg iallefall ikke ville ansatt i min bedrift!
Jeg har nå virkelig tro på at rettferdigheten seirer til slutt, kanskje er denne verden ikke så ille likevel? Nå har Borghild Moen gjort alt hun kan for å ødelegge min klubb, min hobby, min omgangskrets, og min nattesøvn, men faktisk så har hun IKKE klart det HELT ennå.
Og jeg skal si dere alle hvorfor: Takket være ETT FANTASTISK, HARDT ARBEIDENDE LOVLIG VALGT 15 AUGUST, NHMK STYRE ! Og en kjempegod venninne fra Bergen, vår meget flinke redaktør av Mini-Nytt og firmaet Webleasing og en håndfull hundevenner som har ringt eller sendt e-post. TUSEN TAKK til dere alle !
Nå satser jeg på at det går raskt mot bedre arbeidsforhold for vårt lovlige styre, med Eva i spissen. De har til nå gjort en formidabel jobb i en uvirkelig situasjon.
Til alle dere der ute, det er lov å støtte vårt styre med noen oppmuntrende ord i ny og ne! Enten her eller på e-post, det gjør arbeidet mye lettere å vite at det faktisk blir satt pris på ! For jeg har tro på at det er mange flere i miniatyrhund-miljøet som er rettskafne folk, enn de ca 25 som har skrevet inn her på siden. Ha en fin høst alle lovlydige borgere!
Hilsen Ingeborg Stakseng.
PS: Til de som i sin enfoldighet har satt ut rykte om at min advokat har fått munnkurv av NKK, og at det er derfor jeg ikke har gått videre med advokat, så er dette FEIL. Min advokat har aldri mottatt noen henvendelse fra NKK, og at noen tror at NKK har SÅ mye makt, forundrer meg.
------------------------------------------------------------------------------------------- 07.10.09 Heia SIRKUS NMHK m/ direktør BM er i "byen"!!!
At der går an!! Dette er direkte latterlig. Nå er altså en XGF som er innkalt av BM og LK i Interimstyret, altså det interimstyret som var og som to av de som satt der ikke fikk lov å være med i, og hvor det skulle velges styre fordi de ikke var fornøyd med det styret som er valgt, og istedet bestemte seg for at det skulle være interimstyre istedetfor styre. Noen som syntes det var innviklet?? Neida, alt går tydeligvis an, bare man har støtte av NKK. Ulovligheter?? Pyttsann, er ikke lovene til for å brytes?? Organisasjonskurs averteres det med på .net siden. Hvorfor er det så viktig? BM &Co m/ NKK som støtte, bryr seg katta om hva som er rett og galt likevel, det har de vist i all tydelighet. Bare det at et interimstyre innkaller til XGF og valg av nytt styre og så går til valg av nytt interimstyre viser hva de kan om organisasjonsarbeid. Så nå må de vel innkalle til ny XGF, for et interimstyrets viktigste oppgave er jo ifølge dem selv, å velge et permanent styre. Snakk om tull.
Oppgitt ------------------------------------------------------------------------------------------- Det hevdes fra flere hold at NKK er NMHKs øverste myndighet DETTE ER FEIL!
NMHK er medlem i NKK ,men de har ingen myndighet til å overstyre oss.
Dersom vi ikke bryter medlemsavtalen/lovnormalen.
Der er faktisk de to fra det tidligere interimstyret som bryter disse avtalene.
På samme måte NHO organiserer de foretnings drivende, men de kan ikke
blande seg inn i sine medlemmers drift.
Mange av oss er medlemmer i en fagforening. Men foreningen kan ikke blande seg i
nn i vårt daglige gjøremål.
Også et medlem
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 24.09.09 Det er bare fantastisk hvor FREKK enkelte kan være. Jeg satte kaffen i halsen da jeg så stemmeseddelen og hvem som stiller som "kandidater". At det har vært rot i regnskap vet vi jo alle. Men at det nå stiller en til valg som har begått rent tyveri fra min klubb's kassen finnes ikke ord for. Hvordan dette skal gripes fatt, vet jeg ikke ennå. Men en ting vet jeg. DET SKAL STOPPES. Om jeg så må gå ut med navnet til vedkommende så gjør jeg det! Beviser er det nok av, det har jeg her hjemme. Men hadde håpet at det ikke skulle komme til dette. Når jeg ser på hvem som stiller til kandidater til de forskjellige verv til de forskjellige klubbene, må jeg nesten le. Dette stiller seg fint inn i rekken med resten av kaoset vi har sett i det siste. Om disse blir valg inn, gjenstår å se. Da sier jeg bare: "Man får det men ber om". Når det er sagt så HAR VI JO ALLEREDE et nytt hovedstyre. Så hva er det BM & co holder på med? Jeg har fått melding fra nmhk medlemmer som mener denne røren vi er i, burde vært publisert i media. Jeg er helt enig i det. Håper det blir full offentliggjøring av ALLE sider i denne saken. Det er så mye snusk, rot og kameraderi at jeg holder på å gå i frø av forargelse her! Tror en god journalist hadde godtet seg om den hadde fått fingrene i dette. Håper styret vårt vil vurdere å gå ut med saken.
Berit H. Presthus
------------------------------------------------------------------------------------------- 23.09.09 Innkalling til EGF i NMHK? Vi har alerede valgt et nytt styre, tror de to som en gang satt i interimstyret at de har eierett til klubben.Men hensikten er vel ikke å bevare klubben.Men å forvirre medlemmene mest mulig. Og fortest mulig få den nedlagt. Medlem ------------------------------------------------------------------------ 09.09.09 Ser at Bicnhon Havanais skal danne egen klubb. Har ikke tidligere leder av Nmhk den rasen? Skal han inn i styre og stell der også, kanskje? Skrekk og gru. Jaja, lykke til! Regner med at det er solid gjennomtenkt alt som blir gjort nå! Jeg hadde ikke turt å være medlem der!
-------------------------------------------------------------------------- 08.09.09 Sitter å ser på rettsaken i Kongo.... Hvem som har gjort hva og ikke - vet eg ikke - men at noe ikke er helt bra og ikke har vært bra er helt sikkert.. Det som skremmer er hvordan man har kommet fram til endelig beslutning, selv ved å ikke følge lover og fastsatte prosedyrer. At det ikke skulle bli bråk av dette ville jo være naivt å tenke. Bare som et tankespill til det som skjer i NMHK..
Hilsen Hundeeier i Haugesund ------------------------------------------------------------------------ 07.09.09 HVA ER DET NKK DRIVER MED NÅ???
Noe så vanvittig provoserende!
Hvor var de da medlemmene spurte om hjelp da flere personer ulovlig ble ekskludert av tidligere leder? Hvor var de da det ble påpekt ulovligheter om regnskapet i klubben? Hvor var de da det ble bevist at det var underslag av penger i klubben? Hvor var de da den orginale websiden WWW.NMHK.NO ble kopiert ULOVLIG og overført til .net adressen?
Nmk`s tidligere styre med Ulf Meyer og co har begått så mange ulovligheter og NKK har sittet på gjerdet og ikke gjort noe! Nå har Borghild Moen (dommer) kommet inn og overstyrer både NMHK og NKK! Man kan jo spørre seg hvordan og hvorfor! Er ikke leder i NKK også dommer? Hmmm???
Hvordan kan NKK si at det ikke var flertall i interimstyret for å innkalle til EOGF i Bergen. Det er vel akkurat like mange i dette "interimstyret" som innkaller til den de ønsker å avholde på Hamar? Hvorfor er den mer lovlig? Fordi at man velger å overse lover og regler i klubben? NKK er ikke NNHK`s øverste organ, det er det generalforsamlingen som er!
De sier at de holder på med en omstrukturering! Nei, de holder på å kvitte seg med medlemmer og innblanding! Vet dere hva dere går til??
Frustrert medlem!
-------------------------------------------------------------------------- 07.09.09 Dette skrev Haagenrud i juni-09. Til Leder av interimsstyret og medlemmene
Ut fra tilsendt korrespondanse vedr fortsatt urolighet i NMHK og dårlig samarbeidsklima i interimsstyret, vil jeg henstille til de involverte om åbesinne seg og holde seg til god folke/ organisasjonsskikk. Intensjonen til interimsstyret må være å få gjennomført ekstraordinær generalforsamlingen, for å få behandlet de sakene som ikke ble behandlet på den ordinære generalforsamlingen. I tillegg ser jeg at jeg er feilsitert i noe av korrespondansen som er sendt rundt i miljøet. Jeg henstiller at man holder seg til fakta, som er sagt offentlig på den ordinære generalforsamlingen og besvart skriftlig til noen av interimsstyrets medlemmer ved henvendelse. Det er sendt ut et varsel til medlemmene om at ekstraordinær generalforsamling er planlagt gjennomført den 1. juli. Jeg vil henstille om at den foreslåtte datoen blir fulgt, så NMHK får på plass et ordinært styre som kan jobb målrettet mot fremtiden og medlemmenes interesser og hunden beste.
Valgkomiteen må involveres og informeres snarest, for å få gjennomført et demokratisk valg, hvor de som har forslagsrett har mulighet til å sende inn forslag. Jeg ønsker at valgkomiteens forslag sendes meg før møte.
Hovedstyret i NKK har gitt undertegnede fullmakt til å si opp samarbeidsavtalen med NMHK med hjemmel i § 12 eventuelt § 13 i NKK sine lover. Vedtaket/ fullmakten er gitt ut fra at vi med bekymring ser at det ikke er noen progresjon og ikke minst at enkelte grupper fortsatt ikke har som mål å se fremover. Tiltak vil bli iverksatt hvis NMHK/ v interimsstyret ikke greier å få gjennomført det de er satt til å gjøre. I tillegg er undertegnede oppnevnt av HS til å være tilstede som observatør under den ekstraordinære generalforsamlingen den 1. juli.
Ønsker en rask tilbakemelding på henvendelsen om at de involverte er informert, snarest mulig.
Med vennlig hilsen Nils-Erik Haagenrud Leder NKK styre
.
Skrevet av Haagenrud på NKK’s hjemmeside 04.09.09
Den 1. juli avholdt Norsk Miniatyrhund Klubb et møte i forbindelse med uravstemningen og hvor det ble bestemt at Norsk Kennel Klubb skulle sende ut et brev til alle medlemmene med spørsmål om de enkelte rasene ønsker å danne egen raseklubb.
Det er ikke snakk om noen nedleggelse av NMHK, men en omstrukturering hvor de raser som selv ønsker det kan gå ut og danne sin egen selvstendige raseklubb.
De som ikke ønsker dette vil fortsette som den omstrukturerte NMHK. (??Og hva er så det??
I etterkant av møtet har en egen nettside med en adresse som er til forveksling lik NMHKs blitt opprettet. Det er den gamle offisielle nettsiden til NMHK hvor alt stoffet til den nye NMHK- siden er blitt stjålet fra. Denne har det nye styret gjenopprettet.
NKK vil derfor med dette opplyse om at NMHK’s riktigte og offisielle side er nmhk.net.
Følgende brev er i dag sendt alle medlemmer i Norsk Miniatyrhund Klubb:
Norsk Miniatyrhund Klubb Oslo, 04.09.2009
Vi viser til vårt brev av 06.08.2009. Den 1. juli avholdt Norsk Miniatyrhund Klubb et møte i forbindelse med en mulig omstrukturering av NMHK og den uravstemningen som har funnet sted i klubben.
På dette møtet ble det flertall for omstrukturering av klubben.
Vedtaket ble besluttet med utgangspunkt i innsendte stemmer i den uravstemning som var sendt ut til medlemmene, samt at møtet og dets fremmøtte sluttet seg til vedtaket.
Over 600 stemmer ble avlagt i uravstemningen. Løgn: det var 151 for og 128 mot. Av en klubb på nesten 4000 medlemmer!
Et mindretall (2 av 4 ; hvordan kan det bli mindretall?)av interimsstyret innkalte, på egen hånd og ukjent for øvrige av interimsstyret, (Løgn: Det kan bevises at begge de to andre i interimstyret fikk innkallingen) til en ekstraordinær generalforsamling, lørdag 15. august i Bergen.
NKK har tidligere uttalt at dette møtet ikke kan vektlegges noen form for status i NMHK, og de eventuelle beslutninger de fremmøtte i dette møtet kan ha gjort har ingen betydning for NMHK eller for NKK. NKK har ingen myndighet til å uttale seg om dette, det har de selv påpekt gang på gang i tre år!
NKK vil understreke at vi står fast ved dette.
Det er nå nødvendig at NMHK snarest klarer å finne en saksfremmende, fremtidsrettet løsning for klubben og forvaltningen av miniatyrhundrasene, og at hunden igjen skal bli det vesentlige for klubben og dens fremtidige drift, alt til glede for medlemmene. Det har vi jo sett at styret har gitt dem i lengre tid, de vet hva det nye styret står for, men det ser ikke ut for at NKK er interessert.
Det er nå besluttet at det skal åpnes for at raser som selv ønsker det skal få anledning til å danne egne klubber, mens gjenværende raser i NMHK vil finne en videre drift av klubben, hvis mulig. Hvis mulig er et nytt ord. Får NKK det som de vil, er det ikke mulig. Klubben er rasert.
NKK har stilt ressurser til rådighet i dette arbeidet og har en tydelig forventning om at denne prosessen går i mål. Kun etter deres prosess, alt annet er uønsket.
Dersom problemene i klubben ikke får en hensiktsmessig og snarlig løsning, er dette ikke forenelig med et medlemskap i NKK. Har de truet med hele tiden for å presse oss til å gjøre som de vil.
Med vennlig hilsen Norsk Kennel Klub
Nils-Erik Haagenrud
Er det gått prestisje for NKK i denne saken, eller er det kameraderi på høyt nivå? Hva er det som skjer her egentlig??
Sint og oppgitt medlem.
-
---------------------------------------------------------------------------------------------------
05.09.09 NÅ FÅR DET FAKTISK VÆRE NOK !! Skal NKK virkelig få lov å ødelegge NMHK fullstendig ? Gå inn på NKK sin hjemmeside og les. NKK går i bresjen for alt det ULOVLIGE som har skjedd i løpet av sommeren, og i tillegg TRUER de oss medlemmer med at de vil si opp medlemsavtalen med NMHK, HVIS IKKE VI SKIKKER OSS ? HVEM ER DET SOM IKKE OPPFØRER SEG HER ??? HVA ER DETTE FOR SLAGS ORGANISASJON SOM TURER FRAM PÅ DENNE MÅTEN OVERFOR VANLIGE HEDERLIGE MENNESKER ??? Finnes det INGEN i NKK som har greie på hva det vil si å følge lover de selv har laget ? Eller noen som har moral ? Eller noen som er ærlige og ønsker å holde seg til sannheten ? Finnes dere, så vær så snill å kom på banen, dere trengs ! Flere raser vil ut av NMHK, og ingen kan nektes å starte egne klubber, så sant de er mange nok. Men merk dere teksten Hovedstyrets leder N-E Haagenrud har signert på vegne av NKK: Sitat: "Det er nå besluttet at det skal åpnes for at raser som selv ønsker det skal få anledning til å danne egne klubber, mens gjenværende raser i NMHK vil finne en videre drift av klubben, hvis mulig." HVIS MULIG ????? HVA BLIR IGJEN TIL OSS SOM VIL BEHOLDE NMHK MED DET NYE LOVLIGE VALGTE STYRET , NÅR BORGHILD MOEN, LAILA KARLSEN OG NKK MED HOVEDSTYRETS LEDER N-E HAAGENRUD I SPISSEN ER FERDIG MED Å ØDELEGGE KLUBBEN VÅR ??
HVOR ER DERE ALLE SAMMEN ? GIR ALLE BARE BLAFFEN I DET SOM FOREGÅR ? NÅ HAR VI ET NYTT STYRE SOM VIL JOBBE FOR OSS ALLE, HVA MED Å GI DE LITT STØTTE OG HJELP TIL Å ORKE Å GJØRE DENNE JOBBEN ?
KOM PÅ BANEN OG ROP HØYT ! VI KAN IKKE FINNE OSS I DETTE LENGER ! NKK MÅ BLI GJORT OPPMERKSOMME PÅ AT BRUDD PÅ LOVER OG REGELVERK GODTAS IKKE ! EI HELLER LAR VI OSS SKREMME AV TRUSSELBRUK ! DETTE ER EN SKAM FOR HUNDEVERDENENS HOVEDORGANISASJON ! FY SKAM DERE !!!
INGEBORG STAKSENG, mangeårig medlem........
|
-------------------------------------------------------------------------------------- 03.09.09 Eg var inne å så på Chinesed Crested sin side. Der var det et brev som var undrskrevet av leder av NMHK B. Moen. Eg viste ikke at hun var leder av NMHK, når var det hun ble det?
Forundret
--------------------------------------------------------------- 31.08.09 Hei miniatyrhundfolk! Det er utrolig godt å kunne gå inn på websiden www.nmhk.no og se at det nye styret vårt er igang! Interessante oppdateringer har allerede kommet, og jeg imøteser god og nyttig informasjon til oss medlemmer i fortsettelsen. Medlemmene er invitert av det nye styret til å bli linket til som oppdrettere på denne websiden, gratis ! Dette er et flott tilbud, benytt dere av det! Husk at det også er opp til oss at websiden "lever", og det spørres om bilder av årets nye champions, noen som har ? Send inn bildene, og vær med å gjøre websiden interessant. En stor takk til styret vårt, som nå står på for oss medlemmer!
Vennlig hilsen Ingeborg Stakseng ---------------------------------------------------------------------
27.08.09 hei, er det 2 forskjellige hjemmesider for klubben? samme adresse , men med .no og .net bak? hvem sitter i det som hevdes å være styret nå? Line
Hei Line. Som du vet var det avholdt en lovlig EOGF 15.08.09 hvor de stemmesedlene som var innsendt til den EOGF 1.juli ( som ble omdøpt og avlyst) ble åpnet De har tydeligvis tatt den gamle hjemmesiden i bruk, og da vi var inne, etter å ha fått tipset ditt, står jo alle navnene under hovedstyret. Sålenge dette styret er lovlig valgt, vil det jo selvfølgelig være http://www.nmhk.no som er klubbens offesielle side. -------------------------------------------------------------------------------------- 25.08 Fint at mange har meninger om det som skjer i NMHK, for det er viktig, men jeg synes folk skal være tøffe nok til å skrive under med navnet sitt. Mvh Arnfinn Nystuen -------------------------------------------------------------------------- 24.08.09 Sitter her å leser på denne hjemmesiden, er alt dette mulig?
Er det virkelig mulig at deler av et interimsstyre tillater seg å sende ut et forslag til uravstemming, og NKK godkjenner det?
Det sies også at NKK ikke vil godkjenne en innkalling til egf for å velge nytt styre, men det kan ikke NKK blande seg inn i. De av medlemmene som møter på en gf får spørsmål om innkallingen kan godkjennes, og gjør de det, kan det ikke overprøves. Gf er en klubbs øverste organ og lovgivende forsamling.
Forstår også at det på egf ble valgt et nytt styre, håper dette er personer som har ben i nesen det trengs.
For maken til overkjøring har jeg aldri sett.
Hilsen et medlem
--------------------------------------------------------------------------------- 22.08.09 Hei,
Flott at det kommer innlegg som støtter vårt nye styre i NMHK ! Er det flere der ute som vil gi dem sin støtte, så er ordet fritt !
Det nye styret har en stor oppgave foran seg, større enn det som er normalt, siden det har vært gjort i noen måneder, og fortsatt gjøres, iherdige forsøk på å skape uro i klubben.
Medlemmene ønsker ro i klubben og arbeidsro for det nye styret! Ikke la flere avstemninger, innkallinger osv gjøre arbeidet deres ennå vanskeligere.
Jeg vil ønske Eva McQuiston velkommen som vår nye leder i NMHK, og vil gi henne og de andre i styret, all den støtte de måtte behøve i de påfølgende ukene. Vi må alle tro på at det nytter å jobbe for at NMHK skal bli en klubb vi kan være stolte av!
At vi kan komme vekk i fra dagens situasjon hvor folk flest rister på hodet over den farsen som utspiller seg, og hvor medlemmene er så forvirret over hva som foregår at de søker sin rase ut av NMHK, når den faktisk gikk ut av NMHK for en tid siden og dannet egen klubb. ( Bichon Frise)
Det skal bli godt å få ryddet opp i alt dette unødvendige rotet som er skapt i sommer, med uravstemning, kartlegging, avklaring osv.osv., og jeg har full tiltro til vårt nye styre om at dette greier de!
Det er mulig å være lydhør til medlemmenes ønsker, uten å bruke tusenvis av kroner på unødvendige og ulovlige stemmesedler, som bare var til for å skape forvirring og å ta vekk fokus fra å få valgt inn et nytt styre. Utgiftene til disse utsendte stemmesedlene skal selvfølgelig ikke belastes NMHK sin klubbkasse! Og dette gjelder selvfølgelig også de varslede ( på websiden til NMHK) utsendelsene.
Det finnes heldigvis et regelverk å følge, og det er meget bra at referatet fra møtet på Bjerke, lagt ut på websiden til NMHK 19.08.09, kan bli lest i sammenheng med invitasjonen til Organisasjonskurs! Det er godt de ser behovet selv !
Vennlig hilsen Ingeborg Stakseng
Jeg er ganske forundret over at det ikke stilles spørsmål fra flere om den prosessen vi nå er inne i. Men meg stiller dem, og lar svarene henge i luften. Dette for å sette i gang en tankeprosess for dem som ennå er i tvil om hva som er rett og galt i dette som nå skjer.
- Men hvilket mandat satte BM i gang uravstemningen? - Hvorfor kom den samtidig med at vi kunne fått valgt inn et nytt styre? Hva er det BM var redd for? - Hvordan forklares differansen mellom årsberetning 2008 som sier det er et overskudd på kr. 22 567.- og revisjonsberetning som viser et underskudd på kr. 62 307,32? (se innkalling til EOGF 1/7-09.) Er det dette som ligger til grunn for hele den prosessen som er satt i gang? - hvorfor endres det navn/strategi hele tiden på det som foregår? Vi gikk fra en uravstemning og et forslag til "et forbund til miniatyrhundraser - til at MNHK ikke skulle legges ned - til en kartlegging - til en underskriftskampanje - til en meningsmåling. - Er målet å totalt forvirre, slik at medlemmene ikke vet hva de skal gjøre og dermed forholder seg rolig? - Hvorfor har det har gått fra at raser skulle gå ut av NMHK til at de heller starter opp nye raseklubber. Er det fordi man innså at det var ulovlig å gjøre det som først var annonsert? - hvordan er det mulig at en raser som allerede er gått ut av klubben er tatt med i spørreundersøkelsen, og telles med i avgitt stemmeantall? (Mener å ha hørt at Bichon Frise og Bichon Havanis er gått ut av NMHK: korriger meg om det er feil) - Hvor er det vedtatt at regelverket vårt ikke gjelder lenger? - Hvordan kan BM bryte regelverket og så å referere til at vi må følge regelverket? - hvordan kan NKK si at det ikke er regler for hvordan en rase kan gå ut av klubben - når det står i helt klart i Retningslinjer for raserepresentanter/raseutvalg i Nmhk's lovverk? - det hevdes at det er et overveldende flertall for egne raseklubber - med 420 stemmer. Totalt innsendte sedler er 597 stk. Oki det er flertall blant de innsendte stemmesedlene, MEN vi er ca 3900 medlemmer. Hvorfor er det ikke flere som har sendt inn? Kan det tenkes at de ikke "biter på" den ulovlige prosessen?
Når det gjelder de 50 underskriftene og oppstart av nye raseklubber: Har funnet ut at det kan startes nye klubber, om det er 50 stk som blir med å starte opp. Men de får ikke med seg resten av medlemmene til rasen. De må i så tilfelle melde seg ut av den gamle klubben, og inn i den nye. Evt. være medlem i begge. Hverken NKK eller NMHK har lov til å flytte medlemmene over. Det må medl. gjøre selv. Men oki! Sett nå at det er dette vi står tilbake med. Det blir jo veldig lukrativt for oss som blir igjen i NMHK. De nye klubbene får nemlig IKKE med seg hverken penger eller eiendeler. Det ligger nemlig under NMHK. Det tror jeg de har "glemt" å nevne. Jeg lurer jo på hvorfor det skal gjøres på denne måten. Ser i grunn på det som en bekreftelse på at de har innsett at prosessen har vært ulovlig, og har leitet etter en lovlig måte å gjøre det på. Tror de vi er dum, og ikke skjønner hva de holder på med?
I frykt for å virke sarkastisk og useriøs må jeg få si at jeg fant det virkelig humoristisk da jeg under BM's innlegg på nmhk.net finner invitasjon til organisasjonskurs. Det står: " Kurset er et "must" for tillitsvalgte i NKK organisasjonen. Her lærer man om hvordan man styrer en klubb etter NKKs lovverk, hva de enkelte styreverv innebærer, hvordan man avholder årsmøte(r), saksbehandling, tvister o.s.v." Det er kanskje mange som skulle hatt dette flotte kurset, for lenge siden.
Tilslutt vil jeg nevne at jeg har opprettet en gruppe på Facebook, som heter "miniatyrhunklubbens fremtid". Det er pr i dag 95 medlemmer. Ser det er flere der fra "den andre siden". Det synes jeg er helt flott. Noen har óg skrevet innlegg. Da får man debatt, og det er det som er en av mine hensikter med gruppen. Oppfordrer alle som er på FB å melde seg inn der og delta i debatten. Linken er http://www.facebook.com/group.php?gid=104681548346
Berit H. Presthus
|
--------------------------------------------------------------------------------
22.08.09
Hei, Må først få takke for en god og informativ side. Personlig kan jeg si at uten denne siden, hadde det ikke vært enkelt å få taket på hva som har skjedd, eller hva som kan komme til å skje med NMHK. Det er trist å se hvordan en så sterk og god klubb kan smuldre ned til bare bråk, uro og stor usikkerhet blandt medlemmene. Det finnes faktisk fremdeles mange medlemmer i NMHK i dag som ikke forstår hva som skjer, eller hva som er grunnen til alt dette oppstyret innen vår klubb. Jeg er glad for at det ble avholdt EGF i NMHK (15 august) og at et nytt styret er valgt inn. Det er også posetivt at noen av de største rasene ønsker å danne egen klubb. Ser ingen grunn til at man skal tvinge noen til å være i NMHK når det finnes dyktige mennesker runt om i de forskjellige rasene som kan få en raseklubb i gang. Men det finnes også mange små raser innen NMHK som ikke har noen mulighet til å kunne danne egen klubb. På grunn av disse er det virkelig svært viktig at NMHK kan få bestå i fremtiden også. Jeg håper virkelig at det nye styret vil få bred tillit, vi trenger noen som kan stå på nå.Det er viktig at vi står sammlet og forsøker å jobbe oss fremover, uten NMHK vil fremtiden se svært usikker ut for alle de små rasene.
Med vennlig hilsen (mange årig NMHK medlem ) Anne Botten -------------------------------------------------------------------------------- 22.08.09 Den 15 august ble det avholdt EGF i NMHK, sakene som ble behandlet var regnskap og valg av nytt styre. NKK hevder at de ikke kan godkjenne denne EGF, hvor i allverden står det i NKK's eller NMHK's lover at NKK skal godkjenne NMHK's generalforsamlinger? NMHK må ha et styre, det var også Borghild Moen enig i helt til hun fant ut at hun ville styre alt selv. Forutsetter at alle er enige i at de rasene som vil ut av NMHK må få lov til det, det finnes ingen grunn til og forsøke å tviholde på dem. NKK har sagt seg villig til og styre denne prosessen, etter hva jeg forstår. Vil også benytte anledningen til å ønske de nye raseklubbene lykke til. La nå det nye styret få vise hva de er god for, vi trenger dem nå. Forutsetter at det blir igjen en del raser i NMHK. for deres skyld må ikke klubben bli rasert. Til slutt medlemmer, stå nå opp å støtt det nye styret for de tallmessige små rasene skyld, vi trenger NMHK. Johnny Larsen
-------------------------------------------------------------------------------
12.08.09
Hei alle sammen.
Det er sendt ut en innkalling til ekstra ordinær generalforsamling på Stend i Bergen den 15. august 09. Jeg håper at så mange som mulig har anledning til å komme på dette møte. Målet er å få valgt inn et styre for klubben, slik at vi kan få ro og orden i klubben. Og vi kan få konsentrere oss om HUND. Det er jo tross alt hund det hele bør dreie seg om, og ikke krangling. En del byråkrati må man beregne at det skal være. MEN da må dette følge de lover og retningslinjer vi har. Man kan ikke bare kaste disse på båten når det ikke passer. Da må det først en regelendring til. Det har ikke skjedd. Vi har demokrati og vi har lover og regler. La oss følge disse. Borghild Moen skriver så fint på NMHK sin webside at " Tiden er inne til å tenke positivt, kreativt og bruke krefter på aktiviteter som skaper samhold innen rasene, vi har alle våre hunder for hyggens skyld og det skal også være hyggelig for alle å være medlem i en hundeklubb". Dette er vi alle enig i og må være alles målet. Men at det skal være så kreativt at det på ulovlig vis raserer klubben og gir medlemmene et dårligere tilbud, er jo ikke ønskelig. Den prosessen som ble satt i gang med uravstemning og invitasjon til den enkelte rase å starte egne klubber er ikke lovlig. Lovene sier HELT KLART: "Utmeldelse av NMHK. Ved ønske om utmeldelse av NMHK for å danne egen raseklubb, eller andre saker som er av/får store konsekvenser for rasen, skal dette behandles på rasens årsmøte og sendes til uravstemning blant rasens registrerte medlemmer. Det kreves ¾ flertall blant rasens medlemmer for å kunne fremme dette for GF. Det er kun ved denne fremgangsmåten det er mulig å få slike saker behandlet på Generalforsamlingen." I et brev sendt ut til medlemmene i juli 2009, sendt i NKK sin konvolutt, uten dato og underskrift, men med NMHK sin logo på det ene arket, blir vi invitert til et møte på Bjerke 15.08-09. På møtet skal hver enkelt rases videre skjebne offentliggjøres. Med tanke på at foranliggende til dette møte ikke kan anses som lovlig, ser ikke jeg at dette møte har noen hensikt. Saken er så kompleks og vanskelig at det fort forvirrer mer enn det belyser. Et av klubbens medlemmer har engasjert advokat for å se på lovlighetene i det som har skjedd. Det er bekreftet fra denne at vi har hatt rett når vi hevder at prosessen har vært ulovlig. Jeg oppfordrer derfor alle å stille på møte i Bergen slik at vi kan få behandlet de saker som stod på sakslisten for generalforsamlingen 26/04-09 og ekstraordinær generalforsamling 1/07-09. Óg å få valgt inn et styre som kan drive klubben videre for å opprettholde det formål klubben har.
Berit H. Presthus
|
---------------------------------------------------------------------------------------- 11.08.09 Til Norsk Kennel Klub v/ Styreformann Nils- Erik Haagenrud, og Norsk Miniatyrhundklubb, interimstyret representert v/ Borghild Moen og Laila Karlsen.
Kopi til interimstyrets medlemmer Eva McQuiston og Ragnhild Kilde.
Jeg har mottatt en stemmeseddel som ble sendt ut i forbindelse med innkalling til Ekstraordinær Generalforsamling i Norsk Miniatyrhundklubb den 1 juli 2009.
Der skulle det stemmes ja eller nei til omstrukturering av NMHK, og resultatet skulle avgjøre NMHK sin videre skjebne. Medlemmene ble informert om at hvis det ble et flertall FOR omstrukturering, ville den Ekstraordinære Generalforsamlingen bli avsluttet, og Norsk Kennel Klub hadde sagt seg villig til å lede omstruktureringen av klubben.
Omstruktureringen innebar at de rasene som tilhører NMHK, ville få mulighet, og ved hjelp av NKK, til å danne egne raseklubber.
Deretter mottok jeg et brev i juli 2009, sendt i NKK sin konvolutt, udatert og uten underskrift. Her opplyses det om at det ble flertall for en omstrukturering av NMHK, og det lå vedlagt en stemmeseddel. Der skulle det stemmes over om man ville at ens rase skulle danne egen raseklubb.
På Generalforsamling i NMHK søndag 26 april 2009, ble det lagt fram ett misstillitsforslag mot det sittende Hovedstyre, dette fikk flertall, og det ble valgt et interimsstyre på 5 personer. Dette interimsstyret var enige om å kalle inn til en Ekstraordinær Generalforsamling så snart som mulig, for å få valgt et nytt styret i NMHK. Sitert fra informasjonen sendt ut sammen med varsel om EOGF 1 juli.
Informasjonen og varsel om EOGF 1 juli 2009 er underskrevet av flertallet i interimsstyret, Borghild Moen, Morten Sterri og Laila Karlsen.
Det ble opplyst i innkallingen til Ekstraordinær Generalforsamling onsdag 1 juli 2009, at interimsstyret ikke har klart å samarbeide, og at en person har trukket seg fra styret.
Jeg tok da kontakt med min rasegruppe i klubben, og fikk vite at Morten Sterri hadde trukket seg fra interimsstyret rett etter at informasjonen og varsel om OEGF 1 juli ble sendt ut. Det ble meg opplyst at to medlemmer i interimsstyret, Eva McQuiston ogRagnhild Kilde, ble etter dette, mot sin vilje, holdt helt utenfor interimsstyrets arbeid. Den videre prosessen ble satt i gang uten noen avholdte styremøter i interimsstyret og dermed uten lovlige styrevedtak.
Jeg vil med dette brevet protestere på den prosessen som er satt i gang av to av interimsstyrets medlemmer, Borghild Moen og Laila Karlsen, i samarbeid med NKK.
Jeg mener måten det er gjort på bryter med NMHK og NKK sine lover.
NMHK er ikke lovlig oppløst som klubb, og da må klubbens lover følges.
Se NMHK sine lover Kapittel 7, § 23, Oppløsning.
Jeg ber om at denne prosessen stoppes, og at den Ekstraordinære Generalforsamlingen 1 juli 2009, som ble avbrutt, avholdes slik den var ment.
Interimsstyret, her representert ved Borghild Moen og Laila Karlsen, har ikke hatt mandat til, eller et styrevedtak på å invitere til uravstemning om å omstrukturere klubben, som på den forslåtte måten, vil gi oss medlemmer ett svært mye dårligere klubbtilbud enn det vi har i dag.
Sannsynligheten er stor for at blant annet alle avdelingene rundt om i fylkene vil bli nedlagt, og med dem forsvinner også svært mange tilbud NMHK sine medlemmer har stor glede av. Da medlemmenes forskjellige raser er spredt over hele landet, og ikke er store nok i antall til å starte egen raseklubb, vil det få store negative konsekvenser å miste avdelingene.
Se Lover for NMHK, Kapittel 1, § 3, Formål.
Jeg går ut ifra at saksgangen her også er feil, da en uravstemning om et forslag for omstrukturering, som til slutt vil ende med klubbens oppløsning fra dens nåværende form, først skulle vært fremmet på en Generalforsamling som en sak. Selv om en uravstemning er en demokratisk måte å la medlemmene bli hørt på, så mener jeg saksgangen er utilstrekkelig og feil for en så alvorlig prosess som nå er satt i gang, med følger for NMHK vi på nåværende tidspunkt ikke har tilstrekkelig oversikt over.
Jeg anser derfor det utsendte forslaget som ulovlig i henhold til interimsstyrets mandat og NMHK sine lover, og ber om at resultatet av uravstemningen må erklæres ugyldig.
Interimsstyret, her representert ved Borghild Moen og Laila Karlsen, har ikke hatt mandat fra Generalforsamlingen, eller et styrevedtak på å invitere klubbens raser til å bryte ut av klubben. Det er klare retningslinjer for den enkelte rase om hvordan utmeldelse av NMHK skal foregå.
Jeg anser derfor dette som ulovlig i henhold til interimsstyrets mandat og NMHK sine retningslinjer, og ber om at resultatet av den utsendte stemmegivningen må erklæres ugyldig.
Se Retningslinjer for raserepresentanter/ raseutvalg i NMHK.
NMHK er en direkte tilsluttet NKK med en egen tilslutningsavtale. Direkte tilsluttede klubber er selvstendige juridiske enheter og er ansvarlige for sin egen interne drift, organisering og overholdelse av tilslutningsavtalen.
Etter denne avtalens regler kunne ikke NKK si opp tilslutningsavtalen (medlemskap) med NMHK på EOGF 1 juli, slik det ble informert om på EOGF 1 juli. NKK hadde to representanter på møtet, og det ble informert om, fra interimsstyret, representert ved Borghild Moen, at hvis ikke det ble flertall for omstrukturering av klubben, ville NKK si opp tilslutningsavtalen på møtet.
Dette ble dementert fra den ene av representantene fra NKK, ved direkte forespørsel fra salen.
Jeg ble svært overrasket over dette som nå skjer i klubben min, som for meg ser til de grader ulovlig ut.
Jeg føler meg overkjørt av Borghild Moen og Laila Karlsen, som står for disse brevene. Jeg er også meget skuffet over NKK sin rolle i dette som nå skjer.
Jeg er ikke er noe annet enn et vanlig medlem, som etter beste evne leser igjennom lover og regler, og prøver å forstå hva som er lovlig og ikke. På bakgrunn av dette så har jeg engasjert en advokat til å hjelpe meg, slik at jeg er helt sikker på at jeg med loven i hånd kan forlange de overnevnte avstemninger erklært ugyldig.
Advokat Mikkel Mundal har etter forespørsel fra meg, undertegnede, vurdert denne prosessen, og svaret hans er vedlagt.
Jeg vil be om et skriftlig svar fra dere, NMHK interimsstyret V/ Borghild Moen og Laila Karlsen og NKK v/ Nils- Erik Haagenrud, innen 14 dager fra datoen brevet er poststemplet.
Dere mottar dette brevet med vedlegg fra advokat Mikkel Mundal, først som e-post, og det vil samtidig også bli sendt som rekommandert post.
Hva jeg gjør videre i denne saken avhenger av svaret jeg får fra dere.
Hilsen Ingeborg Stakseng Medlemsnummer: 3007674
-signatur-
Adresse: 5785 Vøringsfoss
E- post : ingeborg@stakseng.no
Her kommer link til Advokatens brev Del 1 og 2:
Side1 og Side 2
Siste nytt
|
09.08.09 Da jeg leste hva som sto på NMHK’s hjemmeside, gikk tankene mine til historien om Jørgen Hattemaker og Kong Salamo.
Etter å ha godtatt den ene ulovligheten etter den andre, og vært en støtte for Borghild Moen i hennes sololøp, viser NKK v/Haagenrud atter sin støtte.
Jeg var på møtet 1.juli, og det er reinspikka løgn å påstå at alle de fremmøtte på dette møtet sluttet seg til "vedtaket". Det var dessuten aldeles ikke fattet noe vedtak på det møtet 1. juli. For at det skal fattes et vedtak i denne sammenhengen, må det være i GF eller EOGF, noe som ikke var tilfelle her. Av nesten 4000 medlemmer skal 150 mot 128, en overvekt på 22 medlemmer (!) kunne oppløse klubben, stikk i strid med klubbens lover. Godtatt av NKK og Haagenrud. Alle protester mot ulovlighetene, (og uhyrligheten i dette), feies tilside.
Haagenrud skriver: (se NMHK’s hjemmeside)
"En ekstraordinær generalforsamling kan ikke, i henhold til gjeldende lover, behandle alle de saker som var i innkallingen til den ordinære generalforsamling. Et slikt møte vil ikke ha noen legalitet eller kunne fatte noe vedtak som forplikter eller påvirker NMHK."
Dette sier NMHK's lover:
§ 13 Ekstraordinær Generalforsamling
Ekstraordinær generalforsamling avholdes hvis styret eller minst 10 % av
medlemmene forlanger det.
Møtet innkalles med minst 14 dagers varsel sammen med angivelse av de saker som
skal behandles. Kun de oppgitte saker eller forslag kan behandles.
For møte- stemmerett og valgbarhet gjelder samme regler som for ordinær
Generalforsamling
.
Hvor i § 13 finnes det Haagenrud sikter til, jeg finner det ikke i NMHK's lover, heller ikke i NKK’s lover.
Innkalling til EOGF 01.07.09,
utsendt av B. Moen, L. Karlsen og M. Sterri. (R.Kilde og E.McQuiston var ikke innkalt til styremøtet hvor EOGF ble bestemt.) Saker: Alt som var berammet til OGF 26.04.09. Innkallingen ble gjort pr. brev til medlemmene, og innsatt på NMHK’s hjemmeside. Godkjent av NKK som LOVLIG.
Så ombestemmer de seg og,B. M. og L. K. sender ut et brev om uravstemning, også dette godkjent av NKK som LOVLIG!! Etter min tellemåte er to og to fire. Da kan ikke disse to være flertall, vel? ( B.M. har ikke to stemmer, hun er ikke valgt på særskilt valg.)
Innkalling til EOGF 15.08.09,
utsendt av Eva McQuiston og R.Kilde. ( M.Sterri har trukket seg, B.Moen og L.Karlsen ble innkalt til styremøte pr. mail 28.07.09, hvor bl.a. fastsettelse av dato for EOGF var en av sakene) Ingen av dem møtte. Saker til EOGF: De samme som i innkallingen til EOGF 01.07.09. Innkallingen ble gjort i brev til medlemmene, for de får ikke sette det inn på klubbens hjemmeside.
Stemplet av NKK som ULOVLIG!
Var det noen som møtte seg selv i døren?
Kan Haagenrud være snill å fortelle meg forskjellen?? I det første tilfellet var det helt på sin plass å ta opp, på EOGF de samme sakene som det i det andre tilfellet var ulovlig.
Han sa selv på møtet 1. juli, at han aller helst så at NMHK selv ordnet opp, men sannelig virker de ordene lite troverdige. Hva i alle dager er det som gjør at NKK involverer seg så sterkt i denne saken??
På hvilket grunnlag påstår han at NMHK, som fremdeles er en egen juridisk enhet, ikke har noen legalitet eller kan fatte vedtak?? Er ikke Generalforsamlingen ( og deretter ekstraordinær generalforsamlingen ) øverste myndighet lenger?? Er det fordi det ikke er de "rette" personene som innkaller?? En slik utidig innblanding som NKK her oppviser burde de holde seg for god til, dette oser av kameraderi.
Tilliten til NKK er dessverre blitt ganske så frynsete.
Haagenrud skriver videre:
For ordens skyld vil vi presisere at det ikke er snakk om noen nedleggelse av NMHK, men en omstrukturering hvor de raser som selv ønsker det kan gå ut og danne sin egen selvstendige raseklubb, mens de som ikke ønsker dette vil fortsette som den omstrukturerte NMHK".
Og:
"For de tallmessige store rasene vil det kanskje være naturlig å danne egen klubb, mens de tallmessige mindre rasene kanskje velger å bli i en fellesklubb" (??) Hvilken klubb??
Borghild Moen sier:
For de tallmessige store rasene vil det kanskje være naturlig å danne egen klubb.
De tallmessige mindre rasene vil kanskje velge å bli i en fellesklubb (??)
Igjen: Hvilken klubb??
NKK v
/Haagenrud sier jo at det ikke er snakk om en nedleggelse av NMHK, ergo består NMHK.
La oss anta at noen av de største rasene, og flere mindre går sammen, og ulovlig går ut av NMHK. Hvem skal ta seg at dem som sitter igjen?? Klubben er uten et styre, for ”interimstyret” er jo ferdig med sin ”jobb skal Skal NKK administrere NMHK?? Hvor er lovhjemmelen som gir dem rett til å administrere en klubb som er en egen juridisk enhet?? Det kan de ikke. Derfor er det så viktig at EOGF 15.08.09 blir gjennomført og at et styre blir valgt.
NKK forsøker å blokkere EOGF 15.08.09, ved å anbefale medlemmene ikke å gå. Dette har de ingenting med og gjøre. Derimot er møtet 15.08.09 på Bjerke, ulovlig ifølge NKK’s og NMHK’s lover! Det samme gjelder uravstemningen.
Trusler om oppsigelse av samarbeidsavtalen med NKK dersom det ikke blir ro i klubben er det som brukes som argument for å kvele protester, men gudskjelov har vi ennå ytringsfriheten i behold i dette landet. Og den skal man ha uten å risikere straffereaksjoner.
Nei, folkens, still opp på EOGF 15.08.09. kl 14 i Bergen, og kjemp for klubben deres.
Berit Vinsjevik
------------------------------------------------------------------------------------- 08.08.09 Hyggelig å se at noen av rasene tar opp, og engasjerer seg i det som foregår i NMHK, uansett hva deres mening måtte være. Alt for mange rasehjemmesider har ikke et kvekk å fortelle sine medlemmer. Var innom
http://www.griffon-norge.com/
som jeg , for meg, står som et godt eksempel. Se i gjesteboken. Medlem ----------------------------------------------------------------------------------- 19.07.09
Ang. Leder i Mini Nytt
Det ser ut for at leder i Interimstyret tar over der det gamle styret slapp. Jeg må si jeg er rystet langt inn i sjelen over hva hun kan få seg til å si. Det er sannelig ikke underlig at det aldri blir ro og fred i denne klubben, med slike uttalelser som her kommer frem.
La oss ta det suksessivt:
Det er en så skremmende forenkling av årsaken til all uroen som fremkommer i lederen, og som er så virkelighetsfjern at det grenser til....... skal ikke si mer! Det syntes klart at enkelte mener det er helt greit at medlemmenes penger blir borte på de merkeligste måter. Hadde det bare vært rot i regnskapene ville vel de fleste båret over med dèt. Verre var det at man kvittet seg med disse "brysomme" folkene som varslet om det. Kanskje leder ikke har fått med seg forløpet? Dessuten har ikke "regnskapsrotet" bedret seg senere heller. At noen har sendt stygge og sjenerende mailer er jeg helt enig i ikke skal tolereres, men å slå alle som kritiserer over samme kam, føles svært fornærmelig, og returneres med at også det vitner om dårlig folkeskikk. Jeg forbeholder meg også retten til å betvile leders utsagn om at det er bare kritikken som gjør at NKK ser seg lei. Dessuten ser NKK helst at vi ordner opp selv, og da hjelper det så visst ikke at leder kommer med en så provoserende leder som det vi blir presenter for her.
Dessuten har vi aldeles ikke avholdt noe ekstraordinær GF, men kun et møte hvor 7% av medlemmene gikk for en omorganisering av klubben. At en sånn % og måte å gjøre dette på ikke er etter lovene i hverken NKK eller NMHK, oversees glatt, her går man (som vanlig) tydeligvis etter "regler er til for å brytes", når det passer seg slik.
Det dårlige samarbeidet innad i interimstyret har jo leder en flott forklaring på, bare synd at hun ikke var oppgaven voksen, og ikke skjønte, som de to andre gjorde, hva mandat Gf har gitt interimstyret. Hadde hun det gjort, hadde det sannsynligvis ikke vært så mye å ha vært uenig om.
Nå vil hun presse igjennom sin versjon av omstruktureringen av NMHK, og riset bak speilet, dersom vi ikke etterfølger hennes oppsett, er oppsigelse fra NKK. Bare pass dere, ellers.....
Så her har hun kastet alle medlemmene ut i "det store intet", for hva gjør alle de som ikke hverken kan eller vil ha egne raseklubber?? Selv går hun bare fra hele jobben, sannelig noe å være stolt av.
Interimstyret sitter faktisk ennå. Vi venter på å få gjennomført den EOGF'n som vi skulle hatt sist, slik at det kan bli valgt inn et styre til å gjennomføre den omorganiseringen som riktig nok trengs, på en riktig, kontrollert og demokratisk måte.
Nå må det snart være nok hersing, la oss nå endelig en gang få se at ting blir gjort med respekt for lov og orden, så kanskje vil roen senke seg i denne klubben også. Det snakkes til kjedsommelighet om respekten for de som sitter i styret, men respekt er noe man tilegner seg, ikke noe man automatisk får i kraft av en stillig. Hittil er den respekten temmelig frynsete, kanskje det er på tide å snu på flisa og ha litt mer respekt for medlemmene. Uten medlemmene er det heller ingen klubb! MVH Berit Vinsjevik
|
----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 17.07.09 Undertegnede av dette innlegget ville sette dette inn på Norsk Miniatyrhund Klubb's hjemmeside, men Borghild Moen er dessverre ikke hjemme. Det blir satt inn her. håper at dette blir lest av alle, dette er meget viktig.. Orientering ang. egne raseklubber. For de raser som vil danne egen raseklubb, har NKK sagt seg villig til å hjelpe til med dette. Vi vil forsøke å gi en liten orientering for at det skal bli mer klart hva det betyr for rasene. Hvor mange aktive medlemmer det er innen hver rase er det viktig å ha klart for seg. Det er ikke å legge skjul på at erfaringsmessig er det vanskelig å skaffe folk som er villige til å legge ned så mye av sin fritid til arbeid for en hundeklubb. Det sier seg naturligvis selv at det er færre folk å "ta av" til dette arbeidet i en raseklubb, enn tilfellet er i NMHK's avdelinger. Det skal dannes et styre, man skal ha diverse komiteer, kurser og trening. Utstillinger skal planlegges, søkes om og ikke minst avholdes, med det arbeid dette medfører. Hvordan skal man rekke alle medlemmene, skal det opprettes avdelinger? Eller holder det med representanter for de forskjellige landsdelene? Er det feks 250 medlemmer i en rase, er kanskje ikke mer enn 100 aktive. Glem heller ikke at disse er spredd rundt i landet. Det kan virke fristende i første omgang å stemme for egen raseklubb, og noen av rasene er vel store nok til å klare det, men vi er redd de fleste er for små. Derfor er det viktig at vi beholder den klubben vi har, og endrer den slik at rasene får mest mulig selvstyre. NMHK består fremdeles, og selv om 7% av medlemmene vil ut, håper vi flertallet ser verdien av å stå samlet i en; forhåpentligvis, omstrukturert, men sterk og demokratisk, "ny" NMHK. Så til dere som er i tvil, stem nei, muligheten til å danne egne klubber vil alltid være der. Veien tilbake er bestandig vanskelig. Eva McQuiston Ragnhild Kilde (sign) (sign) Sekretær Kasserer Norsk Miniatyrhund Klubb's Norsk Miniatyrhund klubb's Interimstyre ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 17.07.09 NMHK.
Synes det er på tide å påpeke det som foregår i NMHK. For det første, det ble utsendt et forslag til uravstemming uten vedtak. To av styremedlemmene ble ikke kontaktet eller orientert før forslaget ble utsendt. For det andre, ca 7% stemte, det kan ikke sies å være representativt for en klubb med 3600 medlemmer. Normale foreningsregler sier at et fulltallig styre eller 10% av medlemmene kan kreve uravstemming,og 50% skal stemme. Dersom dette ikke skjer skal avstemmingen godkjennes av klubbens øverste organ. Husk også at bare 150 stemte for, det vil si at ca 2,5% ønsket denne omstruktureringen. På toppen av det hele ble vi innkalt til en egf som ble nektet gjenomført av de som hadde innkalt. Så ,i etterkant av dette sender NKK ut en avstemming blant medlemmene om å danne egne raseklubber. Kansje på tide at medlemmene forstår at det må ryddes opp i NMHK. NKK kan si opp samarbeidsavtalen med NMHK,men de kan ikke overta. Ansvaret for å rydde opp har medlemmene selv ,det klarer vi ,men folk må engasjere seg. Vi trenger NMHK og avdelingene fortsatt, selv om en del raser nå vil danne egne raseklubber. Medlem ----------------------------------------------------------------------------------- 24.06.09 Kommentar til Borghild Moens siste innlegg på NMHK,s hjemmeside. Når det gjelder nedlegging av avdelingene prøver BM å forklare det med "dersomatte hvis så fremt i fall og kanskje og trolig ønske." Vi slår det fast en gang til, Dersom det blir flertall for den omstrukturering BM så inderlig ønsker så er avdelingene i nåværende form en saga blott og alle eiendeler går til NKK for senere å bli delt ut i hytt og pine,... kanskje. Det er synd, da det nettopp er disse avdelingene som driver klubb FOR medlemmene. Treninger, møter, treff og utstillinger er stikkord. Alt dette forsvinner. Det er kanskje en trøst når BM antar og tror at kanskje noen små raser kan gå sammen til en ny klubb og kanskje de ønsker å opprette avdelinger. SVADA. Hun påstår at avdelinger og rasegrupper får pengestøtte fra HS. Kan BM komme med tall og i så fall hvem som har fått noe? At driften av klubben ikke er gratis er tydelig nok når vi ser hva enkelte styremedlemmer kan berike seg med. Avd. Hordaland er fullstendig klar over at vi er en del av NMHK, som alle andre avdelinger og rasegrupper.Det er derfor vi krever et demokrati som fungerer i denne klubben. Vi har alt for lenge hatt HS som tror klubben er deres, at medlemmene er til for HS og ikke omvendt. HS har innført taushetsplikt for alle tillitsvalgte, noe de til fulle har praktisert selv. Hvorfor skal da andre være så mye bedre? BM skriver, sitat " En mangel for respekt overfor andre mennesker og det faktum, at det er lov å jobbe for det man tror på, selv om andre har andre meninger". Sitat slutt. Betyr det at hun er så opptatt av sin egen sak at andres meninger ikke betyr noe? Er det demokrati? Når BM snakker om udemokrati og diktatur bør hun ta skylappene av og vende blikket mot det som er årsaken til alt "bråket", nemlig de siste års HS. Avd. Hordaland har ikke bestemt noen ting, men vi har en mening om hvilken retning klubben bør bevege seg i, i håp om å få ro og fred igjen. Hvorfor skal vi ha et HS som skal gjøre alt? Vil tro at mye av det de gjør i dag han overtas av avdelinger og rasegrupper, og noe forsvinner? Som hun skriver selv " det er helt fint å ha ideer og kanskje vil dette være en god ide?" Ja, hvorfor ikke? Og, hvorfor bruker da BM en slik nedlatende tone mot våre ideer? Hun skriver også "må man diskutere fakta og løsninger". Sant nok, men det har ikke vært mulig de siste årene. Ingen andre enn HS og nå BM slipper til i klubbens organer.Her har HS, og nå BM, kommet med sitt ensidige syn uten at andre får komme til orde. Derfor ble denne hjemmesiden opprettet, og takk for det. Tll slutt, hvorfor har NKK nå plutselig fått slik interresse for denne klubben? avd Hordaland Geir Berg |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 23.06.09 Hvordan ha respekt for NKK og hvem som representerer udemokrati og diktatur i NMHK
Som medlem av NKK og NMHK i over 25 år, drevet oppdrett av min rase over like lang tid, jobbet aktivt for denne rasen i alle år og ikke minst vært medlem og hatt verv i styret i NMHK , vil jeg nå for første gang si noe om "respekten for NKK som BM viser til "og hvem som representerer udemokrati og diktatur i NMHK. Sist nevnte kan det ikke være tvil om hvem som har utøvet de siste årene. Mener BM at andre enn styret i NMHK har hatt muligheten til dette er det ikke bare underlig, men også helt utrolig. Det at vanlig oppegående folk i klubben ser seg lei av alt som har skjedd og begynner å si i fra at nok er nok er vel ikke det annet enn demokrati. At mange trakk seg fra verv pga kritikk og press er vell ikke så rart, men at noen av de det er rettet sterkest kritikk mot ikke har tatt sin hatt og gått er merkelig. Jeg spør meg da hva er det som gjør at de så å si klorer seg fast. Husk at alt arbeid i klubber er frivillig. For at alle klubber skal fungere må de ha ett styre som jobber for formålet og medlemmene. De skal være rettferdige og ikke minst ærlige og gi medlemmene ett regnskap de kan godta samt følge de lover og regler som generalforsamlingen har vedtatt. I de siste årene har dette ikke vert tilfelle i NMHK. At det måtte en rettsak til før NKK var villig til å mene noe om klubben er for meg merkelig. Etter at NMHK la ut styreprotokollene kan en lese at NKK har vært kontaktet flere ganger. Hva gjorde at de plutselig fant grunn til å gripe inn i klubben. Var det at medlemmene som gikk til sak mot NMHK vant denne på alle punkter, at lagdommer gjentatte ganger påpekte at de suspenderte hadde full rett til å kalle ett underslag for nettopp det det var. Det å kalle disse menneskene for bråkmakere og uromomenter er å gå langt ut over det de var, nemlig varslere om underslag i klubben. At NKK selv i to ledere i Hundesport kommenterte nettopp dette burde de hatt seg for gode til. Etter rettsaken hadde jeg forventet at det ville komme en undskyldning til de berørte partene både fra NMHK og NKK men snart ett år etter at dommen falt er det fortsatt ikke kommet ett ord. Hva gjorde NKK for sine medlemmer i denne saken før rettsaken? Da slutter jeg med følgende -HVORDAN HA RESPEKT FOR NKK -som unnlater å hjelpe medlemmer som ble utsatt for urett de var vitne til, med som hjelper underslagere og dyremisshandlere videre i utstillingsverden. Hilsen en som undrer seg på mye. Karin Olsen
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 23.06.09 Hei Borghild
Ragnhild og jeg ønsker dette satt inn på NMHK hjemmeside . Vennligst
oversende til web-master og få dette innlagt IDAG.
Går ut fra at det er Morten som er web-master, uten vårt samtykke.
Din oppførsel som medlem av interimstyret er ikke noe annet et diktatur fra din side og
et hån mot GF's vedtak .
Du begår den ene ulovligheten etter det andre. Du hauser opp stemningen i NKK uten sidestykke, men du har jo
selvfølgelig en mening med det som ikke er så vanskelig å gjennomskue.
Du påstår at det aldri blir fred og ro i klubben og det viser du med tydelighet at DU ikke ønsker. Nå er det du som er årsaken til
at fred og ro ikke blir opprettet , så dette får du være voksen nok til å påta deg hele skylden for, og ikke skylde på andre som holder seg etter
vedtak, lover og regler.
Vi ønsker en tilbakemelding om du som nå, diktatorisk leder, av NMHK ikke ønsker å sette dette inn på NMHK web-side
innen kl. 14.00 idag.
Mvh
Eva
Her følger brevet som B.M. ikke vil sette inn på NMHK's hjemmeside:
Svar til Borghild Moens : Forslag om nedleggelse av klubben.
Vi er enig i at forholdene i klubben ikke kan fortsette. Vi leter heller ikke etter muligheter
for å ”ta andre”, da har du helt misforstått.
Vi ble valgt i et interimstyret på OGF og fikk et mandat. Det er dette mandatet vi skulle
jobbe etter og det er her uenigheten startet. Mandatet er helt klart og det må man bare
respektere . Det er det noen som ikke helt klarer å forholde seg til.
Det er også å bemerke
til dere andre i interimstyret at går det rett og slett ikke an å utelate 2 andre styremedlemmer når
avgjørelser blir tatt.
Det som har vært gjort nå med innkalling til xgf strider helt mot lover og regler og jeg
er forbauset over at NKK ikke retter en pekefinger til dem som har satt i gang denne prosessen på
en meget udemokratisk måte. Man kan ikke treffe et vedtak uten å innkalle alle styremedlemmer.
Det gjelder også det siste utspillet som er kommet om nedleggelse av klubben.
At 1 person i et interimstyre kan sette i gang en slik prosess burde jo fått NKK til å reagere.
NKK bygger på demokrati og henviser til lover og regler, men når det kommer til handling
uteblir de.
Forslaget til Borghild Moen om nedleggelse av klubben skulle vært ute til høring både
hos avdelingene og rasene, der opplysninger om konsekvensen av en slik forslag helt klart
kommer frem. Det gjør det ikke her.
Henviser til § 23 Oppløsning i lovene til NMHK.
”For å oppløse klubben kreves det minst ¾ dels flertall på Ordinært årsmøte. Beslutningen må
stadfestes på xgf med minst ¾ dels flertall”.
Hvis Borghild Moen mener at NMHK lover er ugyldig gir ikke NKKs lover noe mer hjemmel
for å oppløse klubber.
Etter å ha diskutert oss i mellom (Ragnhild og Eva) og snakket med mange medlemmer på
utstillingen i helgen, så er det fred i klubben de ønsker, at man jobber for sine respektive
raser og for å ha det hyggelig på utstilling.
En omstrukturering av klubben er overmoden og har vært det i mange år. Mandatet som
interimstyret fikk 26.april d.å. innebar også at interimstyret skulle starte prosessen med å få
omorganisert klubben til representantskap og ble vedtatt på ogf.
Vi mener dette er den beste og sikreste løsningen for å få ro i klubben og ønsker en struktur av raser
og avdelinger. Dette er en omstrukturering som har vært diskutert i mange år rundt om, både hos avdelingene
og hos rasene.
Avd. Hordaland har hatt dette som tema flere ganger, men styret (5 pers.) har vært lunkne til omorganiseringen.
Vi ønsker at interimstyret/styret skal jobbe for en omlegging til representantskap og at forslaget til dette skal sendes
ut på høring til både avdelinger og raser. Man kan ikke slik som nå kaste medlemmene ut i noe som ikke
er gjennomtenkt, diskutert og sendt ut til høring, for konsekvensene vil bli store og uoversiktlige.
Dessuten er forslaget om nedlegges av miniatyrhundklubben et mandat interimstyret IKKE har fått.
Omleggingen til representantskap er det vi ønsker å jobbe for og på den måten prøve å få ro i klubben.
Dessuten ligger et forslag om representantskap i sakslisten som skal stemmes over på EGF.
Med vennlig hilsen
Eva McQuiston Ragnhild Kilde
medlem i interimstyet medlem i interimstyret.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------- 23.06.09 Viser til siste orientering fra Borghild Moen på NMHK's hjemmeside vedr. omstrukturering av klubben. Her var mye "tåkesnakk", men det ga et klart svar at om flertallet velger omstrukturering til raseklubber så er avdelingene en saga blott. Alle verdiene som avdelingene ved frivillig og gratis arbeid har opparbeidet seg skal inndras for så å deles ut igjen, men til hvem? Tror virkelig BM at dette er en vei å gå for å skape ro i klubben eller rasene? Det BM ikke nevner med et ord er at all uroen i klubben de siste årene skyldes hovedstyret og de økonomiske disposisjoner de har foretatt. År etter år er regnskapene underkjent på GF. Årlige medlemspenger i størrelse 7-800.000,- + intekter fra utstillinger har hovedstyret klart å bruke uten at det har kommer en eneste krone ut til rasegrupper eller avdelinger. Vi må ha lov å spøre oss hva pengene har gått til. Vi må ha lov å være kritisk.
Flere ganger er det forsøkt stilt misstillit til styret, men styret har avvist det hver gang under ett eller annet påskudd. Endelig på GF i år falt styret for et stort flertall.
Skal vi ha håp om fred i klubben er det viktig å få inn personer i et nytt styre som er villig til å gjøre noe med strukturen i klubben. Avd. Hordaland har i flere år prøvd å få gehør for en ny styreform med Representantskap som øverste organ. Kanskje tiden er moden for en mer løs struktur med mer selvstendige avdelinger og rasegrupper med et felles fora og en komite som kun tar seg av felles saker. F. eks. fordeling av utstillinger. Et kostbart hovedstyre har vi ikke bruk for. Medlemsavgiften kan fordeles til raseklubbene og avdelingene for eks. 50/50 ut i fra at et medlem både hører til i en rase og i en avdeling. En gang i året kan det være felles samling for å trekke opp linjer det skal jobbes etter i felles saker. Kanskje Borhild Moen kunne skrevet litt om dette alternativet også, på hjemmesiden? I stedet for at BM på diktators vis kjører sitt ensidige løp og truer med NKK, bør klubben selv få sjangsen til å forme sin fremtid.
Geir Berg 15 år som leder i avd Hordaland
--------------------------------------------------------------------------------------- 19.06.09 Til de av NMHK’s raser som ønsker å starte egen klubb
Noen av rasene er muligens store nok til å stå på egne ben og for dem vil det kanskje være best.
Men hvorfor skal hele klubben legges ned på grunn av det. Ved å stemme ja til omstruktureringen er NMHK nedlagt. Vær klar over alt vi mister ved en nedleggelse , avdelingene forsvinner, alle utstillingene og ringtreningene som arrangeres av avdelingene blir også borte.
Det vil ta år å bygge opp igjen systemet med utstillinger.
Jeg mener at et bedre alternativ vil være å beholde NMHK og la de raser som vil starte egen klubb få anledning til det .
På den måten vil det være anledning for de eventuelle nye raseklubbene til å sammen med NMHK å arrangere utstillinger. Da kan nye raseklubber starte opp, uten at utstillinger forsvinner.
La oss sammen forsøke å få klubben til å fungere, for de av rasene som ikke ønsker å stå alene.
Muligheten til å starte egne raseklubber vil hele tiden være der.
Arne
----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 18.06.09 Nå går det forsyne meg over alle støvleskaft!
Interimstyret fikk et klokkeklart mandat av Generalforsamlingen, noe som overhodet ikke er fulgt opp!
Derimot overkjører B.M. i alle fall to av interimstyrets medlemmer, med forklaringer om at de ikke kan samarbeide. Selvfølgelig kan de to ikke samarbeide med dem som går mot mandatet! Og hvor er informasjonen fra interimstyret ? Hvem besitter hjemmesiden til NMHK, har ikke interimstyret kontroll over den?
B.M. egenrådighet har tydeligvis ingen grenser. Nå er vi nettopp kvitt et styre som forandret NMHK’s lover etter eget forgodtbefinnende, og nå kommer altså B.M. inn og føyser alle lovene vekk med beskjed om at NMHK ikke har noen lover, fordi de ikke er godkjent av NKK!
Dersom dette skulle være riktig, helt reelt sett, skal vel klubben forholde seg til NKK’s lover. Der finnes det heller ikke hjemmel for dette som nå har skjedd.
§ 16 sier:
”Styret er beslutningsdyktig når leder eller nestleder og minst 3 andre styremedlemmer
er til stede.”
To av styremedlemmene ble utelatt da bestemmelsen om EOGF ble tatt, de ble ikke engang informert.
Så går B.M. til et nytt stunt, hun går til NKK med sine planer, får aksept hos dem, får ett annet styremedlem med seg, overser galant de to andre denne gangen også, og sender så ut dette brevet som alle medlemmene sitter med nå.
Planer som vil utslette NMHK fullstendig. Dette er ikke noe annet enn en nedleggelse av klubben. Dette gjør hun på tross av at hun vet det er folk som er villig til å gå inn i et nytt styre for å omgjøre klubben til et Representantskap.
NMHK’s lover sier dette:
§ 23 Oppløsning
”For å oppløse klubben kreves det minst ¾ flertall på ordinært årsmøte. Beslutningen
må stadfestes på ekstraordinært årsmøte med minst 3/4 flertall.
Ved oppløsning tilfaller klubbens midler NKK for av denne å anvendes til å fremme
av de under paragraf 2 nevnte formål.”
(Årsmøte = generalforsamling)
Altså, ett nytt overgrep fraB.M, med hjelp fra L.K. og NKK. Hva hun har fortalt NKK må gudene vite, men for oss er det hinsides all fornuft.
Dette vil være resultatet av omstruktureringen av NMHK
Det betyr at fra 31/12 2009 er klubben nedlagt.
Vi mister alle avdelingene
.
Vi mister 11 utstillinger i året.
Vi mister ringtreninger.
Vi mister det sosiale samværet.
Vi mister hovedutstillingen med storcert.
Her må medlemmene være våken, det er ikke bare bare for en rase å stå alene, og dette er bare en del av alle bakdelene.
Forslaget til B.M., som dessuten er helt ulovlig, er så diffus og lite forståelig at det er vanskelig å se at det kan være gjennomførbart. Å tre dette nedover ørene på medlemmene med bare noen dagers frist til å tenke igjennom en så viktig sak som dette er, er helt utrolig frekt. Ikke skjønner jeg hva tanken bak det er heller, det er i alle fall ikke for å redde klubben.
Vi håper medlemmene reiser seg i protest nå og stemmer NEI til en slik ”omstrukturering” som i virkeligheten er en destrukturering!
Det er tidligere arbeidet med planlegging av et representantskap, og trenger vel bare litt finpuss før de kan forelegges medlemmene.
Tanken bak et representantskap er at det er avdelingene og rasegruppene som er de bestemmende organer og har sine valgte representanter. Avdelingen eller rasegruppen fremmer sine saker i et representantskapsmøte. Det meste av medlemskontingentene blir fordelt på avdelinger og rasegrupper, slik at de har midler til å drive på en måte som er til nytte og glede for medlemmene.
Det er også avdelingene som avholder utstillingene, slik det var tidligere. Det sitter et sekretariat/styre og samler trådene, men de har ingen makt, og trenger minimalt med penger.
Dette er en mye mer demokratisk måte å styre på.
Men………… det er medlemmene som bestemmer. Valget er ditt og mitt.
MVH Leif Vinsjevik
------------------------------------------------------------------------------------- Tja, du kan jo spørre deg selv. Tilogmed e-mailadr. din er fiksert. No Name ---------------------------------------------------------------------------------
04.06 Hvorfor er det ingen som kan så frem på denne siden med navn når de har så mye å beklage og sende opplysninger om????? Ikke medlem ----------------------------------------------------------------------------------------- 03.06.09
Ser at M. S. har trukket seg fra interimstyret.
På NMHKS hjemmside står det fremdeles at EOGF skal avholdes den 1.juli kl.1900. Dette skal det såkalte flertallet i interimstyret ha bestemt.. Idet en av disse navnene som står der ikke er i interimstyret lenger, er det nå ikke flertall og denne datoen som står her skal såledels ikke gjelde. Å legge en EOGF til en onsdagskveld 1.juli er et hån mot medlemmene i NMHK. Da er mange allerede reist på ferie. Hvem har anledning å reise til Oslo en kveld og på arbeid neste dag ? Skal "leder" betale dette av egen lomme kanskje ? Eller er EOGF kun for medlemmer i Osloområdet ? Dette er gjort med fullt overlegg av" leder" i interimstyret i NMHK. Kun for at så få som mulig skal ha anledning til å komme.
Forslaget til dato for EOGF er IKKE blitt forelagt for de andre i interimstyret som ikke støtter "leder". Det "leder " har gjort her, er helt ulovlig.
Nå har vi hørt at det skal være sendt ut brev til alle medlemmer om avholdelse av EOGF den 1.juli-09. Dette vil vel koste ca.kr.20000. Dette skal "leder " og den som støtter "leder" få betale av sin egen lomme.NMHK har brukt nok av medlemmenes penger og jeg håper at medlemmene reiser seg i protest mot dette. Det som skjer nå, er helt i tråd med den maktarrogansen som ble vist fra styret som måtte gå av.
Vi har også hørt at I.B. fortsatt sitter i utstillingskomiteen. Vedkommende ble avsatt på GF 26.april-09. og skal IKKE sitte i noen komiteer.Dette er også sagt fra NKKs side.
Men vi visste fra dag en , at med denne "leder" i interimstyret. så ville det bli på denne måten. Vedkommende har overstyrt alle og står helt i klasse med det avsatte styret.
Medlem
-------------------------------------------------------------------------------------- 03.06.09
Vi var innom NMHK's hjemmeside, og ser at nestleders navn i Interimstyret er fjernet.
Kan vi dra den slutningen at vedkommende har trukket seg fra interimstyret? Ville det ikke være på sin plass å informere om hvorfor navnet er slettet??
Eller håpes det at det ikke oppdages?
No name ---------------------------------------------------------------------------------------- 03.06.09
Faktum er at de tre som har innkalt til ekstraordinær GF har gjort dette ulovlig. NMHK's lover sier: j) Protokoll fra styremøter legges ut på klubbens internettsider. Styret er beslutningsdyktig når leder eller nestleder og minst 3 andre styremedlemmer er til stede. Styret sammenkalles når fungerende leder bestemmer eller når 2 av styremedlemmene krever det. Det skal føres protokoll over styremøtene. Beslutningen om EOGF er følgelig ulovlig, og presset igjennom mot de to andres vilje. Jeg vil dessuten påstå at det å legge EOGF til en onsdag viser tydelig at de helst ikke vil ha innblanding av medlemmene engang. For hvor mange har mulighet å stille opp utenfor Oslo og Omegn??
Nå får det jammen være nok ulovligheter av de som er satt til å styre!
Sint medlem
----------------------------------------------------------------------------------------- 03.06.09 Generalforsamling.
Så var vi i gang igjen. Tre stykker av interimstyret innkaller til EGF. onsdag1/7 i en landsdekkende klubb.Minst mulig av medlemmene skal ha mulighet til å møte.Forslag på kandidater til nytt styre skal sendes til en valgkomite som har avgitt sin innstilling. Fristen for å sende inn forslag til dem var ifølge nmhks lover 31/12 2008
medlem ---------------------------------------------------------------------------------------- 02.06.09 Det ble stemt for det mistillitsforslaget som var innsendt som sak på GF, og som lød:
Det stilles mistillit til det sittende hovedstyre i NMHK med krav om at samtlige trekker seg fra sine verv. GF velger et interimstyre som i hovedsak skal revurdere NMHK's styresett fra generalforsamling til representantskap.
Dette kan man lese i innkallingen til GF, sammen med begrunnelsen.
Det skal etter vårt syn ikke være så forferdelig vanskelig å forstå mandatet, likevel står fremdeles navnene på det forrige styrets medlemmer oppført på klubbens hjemmeside som ansvarlige både i utstillingskomitè og annet.
Det er intet mindre enn en skandale, og vi som medlemmer lurer på hva som foregår. Borghild Moen står oppført som den personen man skal henvende seg til. Med hensyn til hva da? Alt? Er ikke oppgavene delegert ut?
Vi her i Infominiatyr får spørsmål som egentlig hører hjemme hos interimstyret, bl.a. er det medlemmer som har betalt, men ikke mottar mininytt eller får svar når de henvender seg til klubben.
Om ikke noen i Interimstyret har såpass datakunnskaper at de klarer å få informert medlemmene og få oppdatert hjemmesiden, så får de jammen meg få tak i folk som kan det!
Vi begynner å lure på om det strides innbyrdes i Interimstyret, at det er derfor det tilsynelatende ikke skjer noe, og da har vi bare en ting å si; er det noen som ikke føler seg komfortabel med å etterkomme mandatet som ble gitt på GF, så må de trekke seg hurtigst mulig, og la folk som er villig til å gjøre den jobben overta.
No Name ------------------------------------------------------------------------------------- 02.06 hei for oss som ikke var på gf hadde det vært fint om vi fikk gjenngitt ordrett mandattet som interim styret fikk fra gf før vi starter å kritiserer dem for å ikke gjøre jobben sin. den bør stå i protokollen fra gf mvh en tidliger tilitsvalgt i nmhk og fortsatt medlem enn så lenge ----------------------------------------------------------------------------------------- 01.06.09
Interimsstyret har nå arbeidet i 5 uker, men det er enda ikke sendt ut noen info til medlemmene på websiden.
Interimsstyret skal drive klubben og utrede representantskap som styreform for fremtiden. Det forventes at revisorrapporten og regnskapet nå utlegges på hjemmesiden, slik at medlemmene som utgjør generalforsamlingen får den informasjon som dagens styre har plikt til å gi oss, sammen med regnskapet. De styremedlemmene som ble avsatt av generalforsamlingen på mistillitsforslag skal ikke mer ha noen verv for klubben, og revisorrapporten må vurderes av medlemmene for å vurdere om disse personene skal fratas alle rettigheter til verv, eller ekskluderes av klubben. Det er på tide at klubbens medlemmer nå blir informert om arbeidets fremdrift. også et medlem ------------------------------------------------------------------------ Etter GF 26.04.09 ble det flertall for mistilliten til hovedstyret i NMHK, styret gikk av og det ble opprettet et interimstyre.
Stor er forbauselsen da vi nå, snart 3 uker senere, ser at tidligere nestleder fremdeles sitter i utstillingskomiteen sammen med en annen person som også retten har påpekt har underslått klubbens penger. I sunnhetsutvalget sitter også et tidligere styremedlem. Hva skjer? Jeg, og mange med meg, ønsker slett ikke å sende min påmelding til disse. Vi forlanger, som medlemmer av NMHK, at Interimstyret øyeblikkelig får en orden på dette. Vi forundres også over klubbens hjemmeside. Håpet var at vi endelig skulle få informasjon, men svært lite er gjort, faktisk ingenting, utenom at navnene på interimstyret er kommet inn. Vi håper informasjonen snart vil være på plass. Medlem
-------------------------------------------------------------------------------------- Fra Arne Holt har vi motatt følgende innlegg i dag vedr regler for valg av styret og forholdet til generalforsamlingen:
KAOS I NMK
Det siste vi hørte om Inger Balken var at hun trakk seg som nestleder og nå er hun plutselig selvinnsatt som leder. NMK har ikke hatt noen leder siden i oktober. Som jeg flere ganger har påpekt velges leder ved særskilt valg, derfor må det avholdes EGF. for å velge ny leder, nestleder sitter bare frem til EGF. Noe av det samme gjelder varamenn, de vil aldri kunne rykke opp som som faste styremedlemmer, det må de velges til. Og så til valgkomitèn, de har satt inn en person på valg til styret som sitter i valgkomitèn, det er ulovlig, man kan ikke foreslå seg selv eller sine nærmeste til valg. Et varamedlem er oppført som styremedlem med gjenvalg. Konklusjonen på alt dette må bli at innkallingen til GF.er ulovlig, valgkomitèns innstilling er ulovlig. Det som nå må skje er at innkallingen til GF.omgjøres til innkalling til EGF og at det velges et interimstyre. Arne
------------------------------------------------------ nmhk s leder har gått av med umiddelbar virkning. svein dahl har trukket seg fra styret, som ikke har leder.
------------------------------------------------------------ ARTIKKEL SAKSET FRA DAGBLADET LØRDAG 21/3-2009 Feide ut kritiske medlemmer og Kostet hundeklubb en million etter eksklusjonsskandale
RENVASKET: Thor Gulli (t.v.) og Egil Johansen slo ned på økonomisk rot i Norsk Miniatyrhund Klubb, men ble sett på som urostiftere og kastet ut av klubben av daværende styreleder Ulf Meyer. Nylig slo lagmannsretten fast at eksklusjonen og suspensjonene av seks medlemmer var ugyldige . Ulf Meyer (52) feide ut seks brysomme medlemmer fra Norsk Miniatyrhund Klubb. Eksklusjonene ble kjent ugyldige av lagmannsretten. Nå er Meyer skoleringsleder i Fremskrittspartiet Meyer etterlot hundeklubben med bunnskrapt kasse og i indrestrid. Etter at eksklusjonene ble kjent ugyldige i lagmannsretten i august, anket styreleder Ulf Meyer mot medlemmenes vilje saken til Høyesterett. Da Høyesterett avviste saken og dommen var endelig tidligere i vinter, trakk Meyer seg ut av hundeklubben. Meyers gjesteopptreden i miniatyrhundeklubben med om lag 2000 medlemmer rundt i landet koster klubben nærmere en million kroner.Meyer ble leder i hundeklubben på generalforsamlingen sommeren 2006. Han har bakgrunn som Frp-politiker i Løten og som organisasjonssekretær for Frp i Hedmark. Siden februar 2007 har han vært skoleringsleder Fremskrittspartiets hovedorganisasjon. Flere av de utkastede medlemmene trodde han med sin organisasjonsbakgrunn ville rydde opp i en kultur med økonomisk rot og manglende pengebeløp ikassa etter hundeutstillinger. Men Meyers opprydning betød atde kritiske røstene ble kastet ut avklubben. Måtte gå til sak
– Meyer ble en kostbar mann for klubben, ja. Han brøt alle demokratiske og organisasjonsmessige regler da han ekskluderte og suspenderte medlemmer som tok opp kritikkverdige forhold. Vi fikk ingen begrunnelse. Han brukte klubbavisa Mini-Nytt til å skjelle oss ut i to år på lederplass uten at vi fikk ta til motmæle. Vi måtte gå til sak for å bli renvasket. For oss handlet det om verdighet.Meyer valgte å anke lagmannsrettens dom til Høyesterett til tross for at avdelingene sa nei. Han viste dermed total mangel på respekt for flertallet og spilte hasard med klubbens penger. Hvis det erslik Frp opptrer når de får makt, er det grunn til å advare, sier Egil Johansen til Dagbladet. Johansen ble ekskludert av styret der Meyer var leder. Det betyr ifølge klubbens vedtekter at han er en «beryktet person» eller en som har opptrådt i strid med klubbens interesser, og ikke har mulighet til medlemskap i noen annen hundeklubb i Norge som er tilsluttet til Norsk Kennel Klub. Saksøkerne mente derimot Meyer som styreleder bidro til å dekke over tidligere underslag og økonomisk rot i klubben. Den krystallklaredommen fra lagmannsretten gir de ekskluderte og suspenderte medlemmene fullt medhold. Regnskapsrot
«Lagmannsretten vil videre bemerke at det kan argumenteres med at det var nettopp disse medlemmene som opptrådte slik at klubbens anseelse og formål ble fremmet», uttaler lagmannsretten, som slår fast at «de minstekrav til saksbehandling som må kreves før det treffes vedtak om eksklusjon eller suspensjon er ikke overholdt. Vedtakene må etter dette kjennes ugyldige».Saksøkerne brukte egne penger til rettssaken. Lagmannsretten idømte Norsk Miniatyr Klubb saksomkostningene, og nå har saksøkerne fått sine utlegg dekket av en slunken klubbkasse. Frp-effekter
Ulf Meyer vil ikke snakke med Dagbladet. - Den saken er opp- og avgjort, er hans eneste kommentar.Men Meyer vant første runde i Tingretten. Da uttalte han til lokalavisa Østlendingen at han var lettet over å få bekreftet at lover var fulgt, og at ting var gjort korrekt. – Det viser bare at det er den enkelte klubb som bestemmer hvem som får være medlem og ikke, sa han i juli i 2007. Han presiserte at saken ikke hadde noe å gjøre med hans rolle i Fremskrittspartiet. Men ifølge Johansen og Gulli delte Meyer ut krus med Frp-logo som premie blant annet på en «Barn og hund-utstilling». Han hadde også med hvite frakker til bruk på utstillingene med Frpmerke på, forteller de. – En gang oppdaget jeg da jeg kom hjem etter en utstilling, at jeg hadde fått klistret et Frp-merke på campingstolen min, sier Gulli _______________________________________________________ Sakset fra østlendingen: 20-4 De seks medlemmene ble ekskludert mens Ulf Meyer fra Løten var styreleder i hundeklubben.
Advokat Ole Rasmus Asbjørnsen forsvarte de seks ekskluderte medlemmene under ankesaken i Borgarting lagmannsrett. Saken fikk sitt endelige punktum i januar 2009, da det siste medlemmet fikk satt endelig punktum for sin ankesak mot miniatyrhundklubben.
- Mine klienter har fått full oppreisning og har fått dekket sine saksomkostninger, sier Asbjørnsen til Østlendingen.
.
Generalforsamlingen i NMHK.
Hvorfor må NMHK ha observatører på GF.
R.Dahl | ___________________________________________
GENERALFORSAMLINGEN I NORSK MINIATYRHUND KLUBB, NMHK Nils-Erik Haagenrud og Olav Hedne ble oppnevnt som NKKs observatører på Norsk Miniatyrhund Klubbs generalforsamling 26.april 2009 (fra www.nkk.no) ______________________________________________________
Ny dato for Generalforsamlingen er 26 april 2009 på Skullerudstua, Olaf Helsets vei 2, Bogerud, 0692 Oslo Tidene er Kontaktmøte fra kl 10-12.00, og GF kl 14.00 Fullstendig innkalling etc. følger (fra www.nmhk.net) _____________________________________________________ Hei alle,
Vi får ikke lenger innlegg til denne siden, og regner derfor den pågfåtte debatt som avsluttet. Denne siden fortsetter som en nyhetsside for NMHK, om bl.a. kommende Generalforsamling 26/4 kl 14.00. Vi tar inn innlegg som før, men da med tema dagens situasjon, og fremtiden for NMHK. No Name
|
|
 |
|
|
|