 |
 |
|
 |
 |
HURRA!!! I dag er valpene 8 uker.
De som er igjen vil få markkur . Det blir ingen tur på vekta i dag, alle spiser bra , og utvikler seg fint. Bilder tar vi fortløpende som valpene blir henta . 2 stk. blir ei uke ekstra, fordi de nye eierene skal få litt ferie uten valp. Det er ennå en ledig hanne , pga. avbestilling!
Dette er siste dagen som det blir skrevet noe her på valpedagboka, oppdateringer vil dere finne under nyheter fra nå!
Her er de 7 som er igjen hos oss ennå. 1 blir henta i dag, 1 i morgen, osv.
Nå er det nytt gjerdet på plass (snøengjerdet er jo smeltet), rundt uteplassen til vapene. De voksne hundene synes det er for høyt til å hoppe over og må derfor ha hjelp til å komme ut/inn .
1/2 storesøster Bivdi har fått prøvd seg et par dager inne hos valpene. Hun vil leke med dem, men valpene synes nok at hun er litt voldsom og rask. Valpene har snust og sjekka om det er noe mjølk å få hos den store hunden, men der er det tomt . Akkurat som Bera, finner hun seg i det utrolige fra det små, og knurrer til dem når hun synes at de går for langt.
Ny lekekamerat, 1/2 søster Bivdi.
Langfredag var det nesten krise her i huset . Vi var i ferd med å gå tom for aviser , det er som kjent dårlig med ferske aviser når det blir så mange røde dager etter hverandre. Vi gikk på innsamling av aviser hos slekt og naboer. Det rosa sportsbilaget til VG, trekker dårlig. Det samme gjør reklame med mye trykksverte. Det er utrolig hvor mye (sær) kunnskap en får av å ha et valpekull.
Valpene er utrolig kosete, de møter deg med logrende haler, og nesten et krav om å få litt oppmerksomhet  (å det får de jo).
Vi vil kose med deg Julie!
Hvorfor durer det så fælt i deg mor?
Det har vært en kjempefin dag for 2- og 4-beinte. Uteområdet er inngjerda, og nesten rømningssikkert. Stein hadde tenkt seg en tur inn aleine , Bera kom etter, og det sammme gjorde ei lita frøken . Inn i bingen igjen, og nesten raskere ut enn Stein. Det var en liten åpning i gjerdet der Bera hadde gått ut, det var mer enn nok plass for den lille. Hulllet ble stengt og da var det slutt på rømningene .
Nå smelter snøen fort, og gårdagens stengsler er borte i dag. Nye hindre blir måkt på plass, og fungere helt til de smelter (igjen). 2 valper har kommet på plass i et nytt hjem, og flere står for tur i dagene fremover. Det blir litt tomt og rart, men vi skal jo beholde ei frøken selv. Frøkna går under navnet Berta, men det er nok ikke det endelige valget av navn.
På en skaretur litt bortenfor utelekeplassen, falt den ene valpen ned i et hull ved siden av noen vintergrønne busker . Valpen prøvde å komme seg opp igjen, der det var høyest kant, og det gikk jo ikke. Til slutt begynte hun (ja, det var ei tispe) å hyle og bjeffe (om hjelp). Den nærmeste søstera kom ilende til, å lurte på hvorfor hun ikke bare gikk ut? Hjelperen hoppet ned i hullet og gikk ut igjen, der det var enkelt å gå (se på meg, sånn skal du gjøre det ). Etter noen tafatte forsøk på samme sted, gikk hun etter søstera si, og kom seg ut , lett som bare det.
Den pinnen er min, nei min, nei min!
I dag våknet vi til dårlig vær, snø og slaps . Det var ingen valpelyder å høre heller, det er litt uvanlig kl 0900 . Vanligvis står de opp sammen med flertallet i huset, ca. kl 0700, det var nok sovedag for dem i det dårlige været. Men snart var alt som vanlig i huset. Valpene får mat 4 ganger om dagen, men ikke til faste tider. Vi fordeler måltidene utover dagen. Valpene fikk seg en tur ut i snøen i dag. Det ble ikke så lenge som vanlig, fordi valpepelsen blir ganske pjuskete og våt i snøvær.
INGEN LEDIGE VALPER!!!
Når valpene har sine aktive perioder høres det ut som om vaskerommet blir rasert . Når jeg går ut på rommet for å se, er det avisene som får hardest medfart. Bera setter klare grenser for hva hun finner seg i nå, små gjeddekjefter kan gjøre veldig vondt. For det meste er hun veeeldig tålmodig med de små, og finner seg i at de jakter på halen og ørene hennes.
Nå har påsken startet, og 2- og 4-beinte koser seg i sola . Det er utrolig hvor utholdene valpene er når de får være ute . De hopper, løper, leker med hverandre og ting de finner. De tester ut skare, kommer seg ned og opp av hull, spiser ute og sovner ute. Kort fortalt så er de litt som strikkmotorer, starter i kjempefart og sover der de snubler til slutt. Vi bærer de inn igjen når de vil legge seg for å sove, det er ennå litt bedre temperatur inne, og ikke vind !
VI HAR EN HANNVALP IGJEN!
Mat må en ha, for vokse seg stor og fin . Når vi har satt ned fire matfat (for at alle skal få plass rundt ), tar det ikke lang tid før alt er borte. Men når valpen kommer til sitt nye hjem, er det ikke bestandig at appetitten er like stor. Det er helt vanlig at valpen ikke vil spise så mye da, det er mye som er nytt og mor og søsken mangler. Så lenge valpen drikker vann, og har avføring er det greit .
All maten blir spist opp!
"Det klør så fælt i tennene mine", hundeversjonen av Karius og Baktus. Plutselig, er det noe som sitter fast i munnen til valpene, og de MÅ bare bite og tygge på det. Vi har leker som de kan tygge på, grisehaler og tyggebein . Det er greit å kunne styre litt hva som blir spist på (mindre ødeleggelser i heimen). I tillegg har de 11 søsken hver som også blir tygd litt på, men de piper når det blir for mye .   
|
|
|
|
Dårlig mat dette her gitt!
|
|
|
Valpene blir fort tøffe ute. De koser seg i sola, og vi håper at det skal tørke opp litt ute her. På bildet under har den ene valpen fulgt etter Bera på en liten skaretur. Det gikk kjempefint, ikke noe problem . Det blir mye telling av valper ute, det er kjempemange steder å gjemme seg .
Tenk at valpene alt er 6 uker ! I dag har vi hatt ny runde med veiing, klipping og nytt bilde.
Her er det orden i matfatet . Alle kaster seg over den første matskåla som blir satt ned , når den andre blir satt ned er det noen få som velger den og når den siste blir satt ned er det ofte en eller to som får den aleine.....helt til sjefen på 2 bein plassere ut valper, slik at det er 4 stk. ved hver skål. Valpene bare fortsetter å spise der de blir plassert, de er greie sånn . Til slutt har alle fått den maten de orker å spise, bakbeina er litt utstående pga. stor mage, og lette stønn/grynt av velvære kan høres fra de små .
Mat. mat, mat,.... og litt mere mat!
I dag har alle valpene vært ute en liten tur. De fikk prøvd seg på is, snø, pukk og våt plen.
Det var en flokk med logrehaler seg utforska en ny verden. Noen smakte på snø, flere fikk tissa ute og noen fikk erfare at barnåler kan stikke.
Ut på tur, med medbrakt mat!
Det kan se ut på bildet, som om vi har begynt å tilleggsfore med aviser. Det er ikke tilfelle . Aviser er kjempegøye å leke med for små valper. Aviser er lette å rive i stykker, lette å bære og lette å spise ?!! Får de valget mellom valpefor og aviser, så er det nyhetene som taper .
Gårdagens nyheter, smaker godt!
I dag har familien (de 2-beinte) vært mye på farten, og de 4-beinte mye alene. Men sine 4 måltider om dagen + kos og stell har de fått .
Bera serverer flere av de flytende måltidene stående , det er ikke lett å få lagt seg ned med 12 sultne små-ulver rundt beina.
Det er masse leking her om dagen . Alle leker/krangler med alle, og den som ligger nederst og blir mosa den ene gangen, ligger øverst og er sjef neste gang. De biter og rister i hverandre, og de knurrer og flekker tenner mot hverandre . Etterpå sover de godt sammen, og har glemt det som skjedde i sta.
|
|
|
|
Du må finne åpningen, før du kan komme å ta meg, edda bedda!!!
|
|
|
Nye forandringer igjen. Ut med valpekassa, og inn med buret . Buret står åpent, så valpene kan gå inn og ut. De små skal prøve mye nytt, og å venne seg til bur kan være greit for alle. På bildet under ligger 9 stk. i buret , 1 ved siden av, og de 2 siste har funnet hver sin krok ellers. De gikk å la seg der etter at de hadde spist og rast i fra seg (som vanlig).
|
|
|
|
Det er ikke så trangt her;-)
|
|
|
Til tross for små kjennetegen, bestemte vi oss for å kjøpe halsbånd med forskjellige farger til valpene. Det som var litt hvitt, er blitt ennå mindre hvitt (flere veldig like). 12 forskjellige farger hadde de ikke, så det ble flere av samme farge . Det satt en lapp på halsbåndene, og der skrev vi nr. på valpen (det samme som på bildene). Halsbåndene var en del for store, så endene ble festet med teip. Vi får se om de blir sittende på , eller ikke!!
Vi har kjent dem en stund, og her er beviset. De er små mange og skarpe .
Valper er naturlig nysjerrige på det meste, også vaskemaskinen. Den lager mange forskjellige lyder, og det er noe som skjer inni der . Stein har bestilt time hoe veterinær den 6.april, da skal vi dit med hele hurven . Da er det viktig at vi kan se forskjell på alle. Jeg har laget meg et skjema så det skal nok gå bra, trur je!!!
Rundt og rundt går det.....
Valpene har ei skål med vann på gulvet. Den bruker de bl.a. til å drikke vann ifra. Det hender også at noen bader deler av kroppen sin der , en hale, en labb eller litt snorkling .
Hvilepause ved vannkoppen.
En rolig dag på valperommet i dag. Det er flere av valpekjøperene som har vært på besøk, og det er gøy, men litt slitsomt for de små. Tiden framover trenger de mye sosialisering, så takk til dere som hjelper oss med det . Gode tegn blant valpene er at de ikke er spesielt skvetne om de hører nye lyder osv., da går de heller fram for å undersøke hva det er for noe. Lyder i fra vaskemaskin og tørketrommel, er de godt vandt med, støvsuger og barnestøy også.
Litt hjelpemidler må til for den som er minst.
Nå har valpene begynt å leke med hverandre, de hopper bortover, drar hverandre i haler og ører. De har også begynt å dra i ørene på Bera, hun tar det hele med ro ennå, men hun vil nok si ifra etterhvert .
Passe stor leke til en liten en.
De forskjellige individene begynner å vise seg, det vises bl.a. på hvordan, eller hvor de velger å legge seg. Da bildet ble tatt var det 11 valper i kassa, og en som hadde funnet seg en rolig krok å sove i. Noen vil ha kontakt hele tiden, mens andre søker litt ro for seg selv (kanskje som oss?).
|
|
|
|
Ikke mye privatliv her gitt!!
|
|
|
Valpene er naturlig renslige hvis de får mulighet til det. Nå er det tøy i kassa (med mange lag med aviser under), og aviser på gulvet. Når valpene våkner sjangler de ut av kassa og tisser eller bæsjer på avisene. Det er selvfølgelig noen våte flekker i kassa ennå, men det er mest utenfor .
Her kan du se at tennene er på plass, vi kjenner dem!!!
Nå har valpene fått foret grovmost eller helt og godt oppbløtt. Noen av dem ble observert oppi matskåla til mor , der hadde de ikke noe problemer med å få i seg hennes mat. Derfor får de minste også helt for, og Bera får sin mat i et annet rom. Etter måltidet er det matrester over hele ansiktet på valpene, og litt andre steder på kroppen. Bera "den matglade " tar gjerne jobben med å slikke de rene.
Da har valpene fått prøve fast føde. Maten er veldig godt oppbløtt valpefor, konsistensen blir regulert med vann. Det så ut som om alle koste seg med maten. Stein testa valpene først med litt for på fingeren, og den ble fort slikka rein . Maten ble fordelt i to lave plastbrett, som valpene ble plassert rundt. Etterhvert som magene ble runde (litt hjelp til å sette stopp må til), ble valpene stengt inne i kassa igjen. Når alle var forsynte der, fikk de en mjølkesup i fra Bera. Da var det godt å få hvile seg etterpå kan du tro .
Fast føde for første gang. Det smakte godt!
Nå er det så mange valper som klatrer ut av kassa, at vi fant ut at noe måtte gjøres. Vi åpnet luka, og la aviser utover gulvet. Det måtte også opp noen flere elementer med netting . Det er spennende for de små å komme ut i den "store" verden. Litt skummelt kan det også være  . Det er lett å rote seg bort i begynnelsen, men vi følger med dem hele tiden .
Med 12 superivrige valper som er kjempesultne rundt seg, er det ikke like lett å få lagt seg ned bestandig. Bera skal jo pusse opp i kassa også før hun prøver å få lagt seg ned. Hørselen har begynt å komme hos de små. Hvis de ligger og sover, og vi klapper på avisene/laknet, så spretter de opp for å se hvor maten er. Det er MAT som har førsteprioritet . De våkner også av lukta til Bera, om hun kommer opp i kassa etter å ha vært ute. Når de blir smatta på reagere de også!
Små valper har stadig større trang til å utforske og tøye grenser. Nå har vi hatt førstemann på kjøkkenet, det skjedde selvfølgelig på natta. Vi våknet av noen fortvila valpelyder, KOM Å HJELP MEG !!! (fritt oversatt). Så nå er ekstra stengsel på plass, puuh .
Det har begynt å "kule" seg i gommene på valpene, da er det like før tennene dukker fram. Hos den største hannen har det brutt igjennom et par tenner. Vi skal vel alle få merke de små gjeddekjeftene i ukene framover .
Her trengs det finere stengsler.
Med jevne mellomrom må valpekassa gjøres rein, og alt vått kastes, og nytt legges på. Da må alle valpene samles utenfor kassa. Det er stadig mere aktivitet blandt de små, og mye nytt skal utforskes.
Rundt inne i valpekassa er det en ekstra kant. Den er der fordi Bera ikke skal kunne legge seg helt inn til siden, og klemme valpene. De krabber jo over, under og rundt henne, så da er det bra at det er litt ekstra plass. Sitter valpene fast, eller blir klemt hyler de .
Vi har varmelampe over kassa til valpene, for at de skal ha jevn varme. Da har de muligheten til å ligger under lampa, eller legge seg bort i krok der det ikke er så varmt . De ligger som regel i en stor haug, men enkelte velger å ligge litt for seg selv.
Trangt er godt når en er liten;-)
De største valpene sikrer de beste pattene, derfor hender det at vi tar ut de 4-5 største av kassa. De får ligge og slappe av på et teppe ved siden av kassa, til de minste har fått seg en god suup !
På bildet under ser du en av dem som skulle ha liggi på teppet, men som bestemte seg for å oppdage litt av den stoore verdenen. Valpen fant ganske fort tilbake til de andre, og sovnet på teppet sammen med dem.
Her var det glatt gitt!!!
Nå er alle valpene forhåndsregistrert i Norsk Kennel Klub, de er også forsikret .
I dag fikk halvsøster Bivdi hilse på den ene valpen. Hun snuste og logret, lurte nok på hva det var for noe. Bera reagerer ikke på at Bivdi (datter fra første kull) går igjennom rommet der hun og valpene er. Hun er nok ingen trussel, den frøkna .
Nå er kommet mange små bløte dammer på avispapiret i kassa. Det betyr at valpene nå kan tisse uten stimulering i fra mor. Bera holder orden i kassa, og pynter opp det hun kan. Vi fjerner vått avispapir og legger på tørt.
Det går med ganske mye avispapir, vi har hentet flere kartonger på nærbutikken, og må nok hente ennå flere. Før avisene kan brukes må alle stifter fjernes , så ingen kan skade seg på dem, eller spise dem!
Det er greit å lære seg kloklipping tidlig.
Nå er det 3 ledige hannvalper igjen !!! Styren i beina på valpene blir stadig bedre, men er underlaget for glatt, sklir beina lett ut. Det kan bli mye trening i ei stor valpekasse, styrke er også viktig når en har 11 søsken å sloss med .
Vi må nok finne en større bolle neste gang valpene skal veies!
I dag har det skjedd mye. Valpene har blitt veid, klør er blitt klipt, markkur er blitt gitt, bilder er blitt tatt og noen øyne på valpene har åpnet seg. Ikke dårlig på en dag . Alle valpene + Bera ble lagt på et teppe på kjøkkenet, et par unger stilte villig opp som valpepassere . Deretter gikk en etter en igjennom alle leddene som tidligere beskrevet. Når de var ferdige, la Joakim (minstemann 4 år) dem tilbake i valpekassa. Flere av valpene har litt hvitt i bringa, eller på et bein, her teller hvert hår, for å kunne skille dem ifra hverandre.
Markkuren skal innerst på tunga.
Det var godt for alle å få dobbelt så god plass i kassa. Kassa har ei luke på siden som kan åpnes, for at valpene lettere kan komme ut, og inn (om vi ønsker det) . Har de ikke blitt store . De beveger seg rundt på skjelvende bein, og bruker åle/krype-metoden når beina ikke orker å bære dem lengre. Litt rulle rundt er det fortsatt en del av, fordi kroppen er så tung i forholde til beina.
Valpekassa begynner å bli for lita . Når valpene har fått mat og roet seg, hender det at Bera legger seg på utsiden. Derfor har vi lånt ei større valpekasse, som kom i hus i kveld. Den er vasket, og står og tørker, klar til bruk til i morgen .
Mye av dagen går med til søvn for de små, ennå. Valpene blir stimulert av Bera. Hun snuser over dem for å finne ut hvem som trenger å få tømt blæra, slikker dem med en fuktig tunge og ops , der kommer det en liten stråle, som hun vasker bort. Vi kan gjøre det samme med en fuktig klut, men så lenge Bera ordner opp lar vi henne gjøre jobben.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz;-)
Det er til tider litt bråk i valpekassa. Jamring og mjauing, det kan høres som om noen blir liggi flat. Vi stormer ut for å se, og hva finner vi? Jo, da er det som regel en hanne som har rota seg bort i kassa (ganske godt gjort ), stikker hodet bort i en krok, ligger bak Bera osv.
Det er hannene som er størst og sterkest, og de beveger seg mest rundt nå. Tispene kommer nok etter snart.
Det er til tider kamp om å få mat, det er spesielt når Bera har vært ute og kommer inn i valpekassa igjen. Da våkner alle sammen, og skal ha mat samtidig, noe som er fysisk umulig . Det hele løser seg med at de som begynte å suge først sovner og slipper, da er det fritt fram for neste .
Valpene får i seg masse næring. Det meste vokser, også klørne , derfor må vi nok snart fram med negleklipperen. Den er grei å bruke mens klørne er små.
Valpene vokser for hver dag, og blir stadig mere aktive. Når jeg kom hjem i kveld kunne jeg observere strittende, logrende haler. Det er et sikkert tegn på at de får i seg melk. De fleste ligger den riktige veien, men det er også noen som ligger på rygg og drikker .
Bera blir gjerne med på en luftetur ned til postkassa nå (ca. 100 m), hun invitere også dattera si på 4 år til lek ute. Den dama blir aldri gammel i hodet .
1,2,3,4,5,.........sukk, 12 . Det blir mange tellinger hver dag. Er alle på plass?, Ligger det noen under avisa? Bera kan ha valper forran, bak og under seg. Hun ligger som på nåler når alle ikke er på den "riktige" sia. Valpene vil jo bare ha mat og varme. Nå er alle tispen fordelt, og en av hannene. Dvs. vi har 4 stk. ledige hanner.
Når nurka får litt varme og nærhet, faller de til ro. Bera spiser som en "hest", og det er bra, fordi hun har mange som er avhengige av henne . Nå er hun virkelig gullet til far .
Det er ro og bare godlyder i valpekassa. Dagen går med til mat, hvile og stell. De største valpene (hannene ), har allerede funnet et teknikk som fungere ypperlig. Når de vil ha mat, borrer de seg inn i valpehaugen fra undersiden. De jobber seg oppover og presser bort bror eller søster som suger på den patten som de vil ha . Så greit, og maten er servert .
Vi 2-beinte ødelegger opplegget deres av og til, for å legge til de som trenger det mere .
Stein tok med seg Bera til veterinæren i dag for å kontrollere at alt var i orden, og at det ikke lå flere igjen. Alt var OK, og hun fikk ei sprøyte for at livmora skulle trekke seg fortere sammen. De 12 små lå hjemme og sov under varmelampa, greit å ha vet. i nærheten.
Det ble mange flere valper utover dagen, den siste?? frøkna kom kl 1705 . Så etter siste opptelling er det blitt 5 hanner, og 7 tisper. Kjempebra jobba Bera:-)), og Dino. Han fikk jo den lette jobben . Valpene veide fra 274g til 420g, de fleste rundt 380.
Her er alla 12 samla men mor er ute en snartur.
ENDELIG ! Klokka 0610, kom den første valpen, en hanne, 0640 kom det ei tispe . Det ble ei lang natt med mange lufteturer på Bera. Det var helt tydelig noe på gang. Som det urdyret Bera er, prøvde hun å finne et egnet sted å føde ute, men hun ble heldigvis villig med inn igjen .
Bera blir stadig større i omfang, det er litt tungt å gå i løssnøen da.
|
|
 |