Diesels treningsblogg

Etne, 27.april-1.mai 2012

Ukas arbeid B har blitt gjennomført på Etne, og vi har blide og fornøyde vendt hjem med diplom og sølvmerke. Det har vært en lærerik uke med mye ulike oppgaver, spesielt på spor. Etter å ha hatt en opplevelse av at spor var en utfordring, så var jeg jo litt spent på hvordan det skulle gå. Lengre sporoppsøk gikk fint, oppsøk fra fast utgangspunkt gikk fint; -men fikk naturligvis tilbakemelding på at jeg måtte være litt mere bestemt. "Det er du som bestemmer fart og retning!" Fikk også testet overnatta-spor, og det gikk overraskende bra. (Selv om jeg plutselig sto til lårhøyde i myra, og måtte på avstand observere Diesel finne slutten på egenhåndBlinker.) Krysset spor, spor gjennom gruppe, asfalt, grus, forfølgelsesspor.... Fikk også testet ut melding på gjenstand, og det funket bra. Mye å teste, mye å trene på videre!

 

Det var jo likevel ikke alt som var helt rosenrødt. Lyttepost skjønte Diesel ikke noe av. Trøsten får være at det nok ikke er noen sentral ferdighet. Å gå teig bare utstyrt med Nato-kart og kompass (dvs uten GPS), var heller ingen lett oppgave. Diesel ble også litt frustrert, og lurte nok litt på hva vi egentlig holdt på med. Sett i etterkant var det helt tydelig at han ble litt lei når jeg sydde for tett, -mens han søkte med mye større interesse når jeg gikk i mer passelige sløyfer.

Dessverre kom også feilmeldingsproblematikken til syne igjen...Trist Da vi skulle sette igang igjen etter første funn på teig, samt ved oppstart av første teig neste dag, plukket Diesel bittet hos meg. Virket som om det var iver og stress som utløste det, for etter å ha gitt ham beskjed om at "det det der kan du bare kutte ut", samt roet litt ned med en time-out ved hjelp av en dekk, et par godbiter og deretter starte opp igjen å gå (uten å gi noen kommando), så kunne vi fortsette i to timer uten at det skjedde igjen. Ser ut til at jeg fortsatt må jobbe endel "rett-i-belønning" også på teig, samt jobbe med ro og "stress-demping" i starten av øvelsene.

Heldigvis fikk vi en positiv erfaring på siste teig på øvelsen. Diesel dro av gårde på vei ut til teigen, tok igjen en turgåer (som ikke var NRH-er, men en "ekte" turgåer), meldte og returnerte til meg. Melding på gående på vei, og som stopper og prater og gjør alt det figuranter ofte ikke gjør... Jøss, det virket likevel! Det var en strevsom påvisning i full fart etter en kjapp turgåer som ikke stoppet før jeg hadde ropt 3-4 ganger, men blid og hyggelig ville hun selvsagt hive ballen til den flinke hunden! Vi fortsatte vårt søk i teig etter dette, og denne gangen var det ingen tendens til feilmelding når vi satte igang på nytt. Bra slutt på uka!Smiler

Forøvrig må det jo sies at det alltid er en sosial, hyggelig begivenhet å være i Etne på samling. Flere kjente fjes fra sist, samt mange nye, hyggelige hundefolk å bli kjent med.

Etter en strevsom, men vellykket gårsdag, koste vi oss med ei lita økt med teig. Praktisk oppgave; en savnet familie.... Både far og sønn, samt "mor" ble funnet etter kort tid:-)

Så var tiden for B-prøver kommet, og det var ikke så lite nervøs jeg var på veien til Rogaland!

Først B-rundering: Kom godt igang... Bringkobbelet hang litt langt nede, og ble løst ut én gang, men det ordnet seg. Diesel gikk som ei kule, og jeg klarte å høre etter når han ga meg tips om at "hør her, dette området her har jeg vært". Men etter en stund begynte mor å bli nervøs, fordi det gikk så langt uten en eneste figurant.... Begynte å sy litt tettere, stoppe opp; sjekke vindretning... Men tilslutt! Borte var han...lenge....Og til min store glede kom han tilslutt inn med melding. En strabasiøs påvisning med knall og fall.. og der var første figurant gitt! Kun 50-100 meter igjen, og siste figurant på aller siste slaget. Også denne gangen jobbet han en stund med å lokalisere figurant. Denne var gående, men melding gikk greit. HURRA!!

Etter en liten økt med figurering var det tid for spor. Spent på om han ville frese av gårde på oppsøket som han pleier, men til min store overraskelse og glede gikk han PERFEKT! Rolig fremover, konsentrert...Helt tydelig vinkling ut på spor..God tur! En nervøs hundefører ruslet etter en uvanlig rolig Diesel. Litt mye pendling, -men kanskje fordi sporet var relativt ferskt ifht hva vi har trent i det siste? Hver gjenstand var julekveld både for fører og hund. Merket stedet med sløyfe for sikkerhets skyld. Fant slutten etter 13-14 min. HURRA!!

 

Dagens siste økt var felt med Kent som fører. Jobbet raskt og konsentrert i feltet. Fant 3 gjenstander, men den siste lot seg ikke lokalisere før tiden var ute. Likevel; vel gjennomført og naturligvis bestått. HURRA;HURRA!

To glade og stolte eiere og hundeførere kunne ta turen hjemover med oppdaterte blåbøker.

Spor på ca 500 meter gjennom utfordrende terreng. Bildet kan dessverre ike vise alle bratte skrenter og skiftende underlag, men Diesel og meg var veldig stolte over å ha kommet i mål.

En kjølig palmesøndag på Lauvås.

Litt antydning til snøkorn i lufta, men sol. Tid for å "trø til" litt ekstra, så i dag hadde vi planlagt både en lengre runderingsøkt og et lengre spor.

Først rundering; ca. 700 meter rundering med 4 funn på ca 30 minutter! Går jo som ei kule! Ble dessverre plutselig litt halt, så vi brøt av før siste funn. (Hvis ikke hadde det vel blitt nesten fulle 800 meterVill. Heldigvis var det forbigående, for etter en rolig rusletur tilbake til bilen var det ikke noe tegn til plager. Fikk litt tilbakemeldinger ifht hvordan vi hadde dekt terrenget (obs ytre sving!). Fikk et par stopp når jeg forsøkte å sende to ganger på samme side, men fikk ham igang igjen ved å "kjøpe" et litt kort slag. Hadde gått ca 600 meter, så det kan jo også være litt av forklaringen på at han trengte en liten pustepause.

Rett før vi avbrøt så jeg at han slo på figurant langt foran meg (på motsatt side av midtlinjen), men ropte ham likevel inn til meg på midtlinja. Litt diskusjon hvorvidt dette var rett/galt. Hadde jeg latt ham gå ville han funnet figurant ved å passere midtlinjen 30-40 meter foran meg... mao løst saken på egenhånd! Bra i et formålsperspektiv, dårlig ifht rundering som en lydighetsøvelse... Ha ha

Økt to var spor; ca 800 meter. 4 gjenstander pluss slutt. Som bildet viser gikk sporet bra når vi etter litt kluss kom igang. Oppsøk er vår store utfordring.... Meldte først spor feil 1 gang, på neste fikk vi GÅ, men som loggen viser var vi nok ikke helt på. Runde tilbake, og kom igang på andre forsøk...

På selve sporet var tempoet etterhvert riktig så behagelig, og Diesel dro såpass svakt i lina at jeg av og til var i tvil på om vi var på sporet fordi han faktisk stoppet opp om jeg holdt for hardt igjen. (Sliten hund?) Testet ut tipset fra Tone: Innkalling, deretter sette på spor igjen. Det fungerte fint, fikk fin bekreftelse på at han ville videre i samme retningLiker.

Alt i alt en riktig så krevende og vellykket dag. De neste treningene skal vi ha korte, motiverende økter. {#smileys123.tonqueout}

Nyeste kommentarer

04.05 | 22:43

Gratulerer Jannicke og Diesel. Det var som forventet

...
04.05 | 12:28

Så bra - gratulerer igjen

...
04.05 | 01:13

JEG HAR GOD ERFARING PÅ DENNE HUNDE RASEN .JEG HAR HATT DENNE HUNDERASEN I 21 ÅR SOM HUNDEEIER. HAR OGSÅ VÆRT MEDLEM I NKK OGSÅ jeg ønsker meg en ny labra

...
26.03 | 09:50

Knall! Kanskje du vil sende loggene, så kan jeg legge ut..

...
Hei!
Prøv å lage din egen hjemmeside som jeg.
Det er enkelt, og du kan prøve det helt gratis.
ANNONSE