Sang og Dansefestivalen i Tallinn blir arrangert hvert 5. år.
Dette er en feiring av den " Den syngende revolusjon". Der det Baltiske folk holdt hverandre i hendene fra grensen mellom Litauen og Polen i sør til Tallinn i nord, ca. 600 km. Der gikk de og sang kampsanger i protest mot det russiske styresettet som de selv lå under den gang.
Festivalen starter fredag med opptog og sang gjennom Tallinns gater.
Lørdag er det danseoppvisning på Kalev Stadion. En opplevelse uten sidestykke. I 2009 var det ca. titusen dansere, som danset samtidig, i sine fargesprakende bunader, der de dannet den ene formasjonen etter den andre.
Søndag er det korsang og korps i OL anlegget fra 1980 ved Piritabukta. I 2009 var det 29 000 sangere som deltok i avslutningsnumrene under en og samme dirigent. ( bilde )
Det er fullt mulig for kor her hjemme å melde seg på til denne konserten. Vi kan ordne med tekst og noter i god tid for øvelse.
Turen starter onsdag, med ferge fra Stockholm om ettermiddagen torsdag. Kommer til Tallinn om morgenen fredag og returnerer derfra søndag ettermiddagen. Er hjemme igjen mandag kveld etter en begivenhetsrik opplevelse.
DET ER BARE EN FANTASTISK OPPLEVELSE FOR RESTEN AV DITT LIV!